Bļoda nav tikai trauks. Tas ir unikāls psiholoģisks un kāds tur vēl fenomens. Tai nav nekādu aso stūru, tumšo kaktu, aizgaldu, kur noslēpties. Bļodai nav vājo pušu. Bet nav arī stipro. Ilgāku laiku atrodoties bļodā, izveidojas ļoti harmoniska un pilnīga, taču iluzora pasaules uztvere.
Kādēļ tas tiek stāstīts?
Atrisinājums būs beigās. Tagad - situācijas iztirzājums.
Nav nekā jauna, ka publiskajā telpā vienmēr ir vairāk slikto ziņu nekā labo. Bet par labajām nevar būt drošs - vai kāds nav atskaitījis naudiņas par to labo rakstīšanu.
Tādēļ jo patīkamāka likās aģentūras LETA ziņa, kura ir gan laba un bez aizdomām, ka kāds būtu maksājis. Drīzāk jau maksātu, lai pagaidām nepublicē.
Tātad Iekšlietu ministrijas (IeM) un Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) darbiniekiem (ar īpašajām dienesta pakāpēm) no 2016. gada algas vidēji varētu pieaugt par 208 eiro. Kopā gadā vajadzēs papildus ap 62 miljoniem naudiņu. Varēs cilvēkus labāk motivēt, virzīt uz karjeru, atturēt no projām skriešanas.
Pirmām kārtām jau 208 eiro vidēji katram. Tas ir par daudz. Šim apgalvojumam nevajag argumentu. Apmēram tāpat var prasīt skaidrot, kādēļ Saule lec austrumos, bet Polārzvaigzni redz ziemeļos. Tas ir par daudz. Mēs ļoti labi saprotam problēmu, bet tas ir par daudz.
Tas nebūtu par daudz divos gadījumos
Punkts viens (©Godmanis) - gadījumā ja apmēram par līdzvērtīgu summu paaugstina atalgojumu arī pedagogiem, dakteriem, ierēdņiem, zivju inspektoriem utt.
Punkts divi - gadījumā ja iekšlietu un tieslietu ministru partijai ir atslēdziņa ar šifru 50+1.
Ieceres un redzējumi sagrīļojas jau pašā sākumā. Abas ministrijas vispār ir katra savās krāsās, un vienā gadījumā pat nav zināms, kādas krāsas vajadzēs iepirkt rudenī.
Projekta virzītāji piemin, ka svētīgajam algu augstināšanas darbam Ministru kabinets «konceptuāli» piekritis. Cik brīnišķīgs, nesamaitāts naivums! Reālā naudas skaitīšana sāksies «līdz ar likumprojektu par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2015., 2016. un 2017. gadam, kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu … pieprasījumiem». Latviešu valodā - uz redzēšanos citugad.
Punktā viens tika norādīts, ka atalgojuma kārotāji ir starp atpalicējiem. Tieši tā - STARP, nevis pēdējā vietā. Tā ka, lūdzu, kolēģi, vispirms izcīniet skaidru un nepārprotamu pēdējo vietu un tad runājiet. Nevis kaut kādus tur starp, apmēram, gandrīz un citus plastilīnus.
Brīdi pa brīdim šādi rozā naivuma piepildīti dokumenti parādās un par tiem varētu arī nerakstīt. Ja ne kāds apgalvojums, kurš vedina domāt par bīstamu diagnozi.
Proti - pati Iekšlietu ministrija secinājusi, ka «dokumentam nav VĀJO pušu». Tagad atceramies sākumā pieminētos «bļodas efektus». Šis nu ir tik labs piemērs, ka vēl gadiem ilgi to varēs stāstīt studentiem. Bļodai tiešām nav kaut kādu pušu. Šajā gadījumā - bļodas iecerei par atalgojuma paaugstināšanu nav STIPRO pušu, par ko pieminēts jau iepriekš - pirmajā un otrajā punktā.
PAREIZAIS VIEDOKLIS - šādus kritiskus materiālus par kādu algu pacelšanas iniciatīvu vienmēr vajag nobeigt ar vārdiem - cilvēcīgi mēs iniciatīvu izprotam un atbalstām.