No visām infekcijas slimībām tikai cilvēka imūndeficīta vīruss (HIV), kas izraisa saslimšanu ar AIDS, nonāvē vairāk cilvēku nekā tuberkuloze.
PVO gan piebilst, ka ilgtermiņā tuberkulozes izraisītu nāves gadījumu skaits samazinās. Tas kopš 1990. gada ir krities par 45%. Kopš tā laika cilvēku skaits, kas pasaulē saslimst ar tuberkulozi, ik gadu samazinājies par 1,5%.
Reuters raksta, ka tieši pēdējos gados par globālu draudu cilvēku veselībai kļuvis multi zāļu rezistentās tuberkulozes izplatības pieaugums. Šī ir pašu cilvēku radīta problēma, ko izraisījusi nepareizu medikamentu vai to nepareizu devu došana tuberkulozes slimniekiem vai arī slimības neizārstēšana līdz galam.
Pagājušajā gadā ar tuberkulozi pasaulē saslimuši ap deviņiem miljoniem cilvēku un ap 3,5% jaunu saslimšanu gadījumu slimība bijusi zāļu rezistenta. Tas radījis arī lielas problēmas tuberkulozes izplatības novēršanā atsevišķos reģionos. BBC ziņo, ka Baltkrievijā 35% jaunu saslimšanas gadījumu ar tuberkulozi tā bijusi zāļu rezistenta.
Epidēmija bijušajā PSRS
«Joprojām turpinās tuberkulozes epidēmija dažos pasaules reģionos, īpaši tā skārusi Austrumeiropu un Centrālāziju, kur ir biedējoši maza sekmīgas tuberkulozes pacientu izārstēšanas gadījumu proporcija,» teikts PVO ziņojumā. Vēl lielākus draudus nekā multi zāļu rezistentā tuberkuloze sagādā ekstensīvi zāļu rezistentā tuberkuloze, kas ir īpaši smaga zāļu rezistences forma, kuras ārstēšana ir daudz dārgāka un grūtāka. Ekstensīvi zāļu rezistentā tuberkuloze konstatēta jau 100 pasaules valstīs.
Medicīniskās labdarības organizācijas Medecins Sans Frontieres (Mediķi bez robežām) tuberkulozes eksperte Granja Brigdena intervijā Reuters saka, ka kritisku satraukumu izraisa zāļu rezistentā tuberkulozes izplatība no personas uz personu bijušās Padomju Savienības teritorijā: «Atbilstoša slimības ārstēšana tur ir nepiedodami mazpieejama. Tikai viens no pieciem cilvēkiem ar multizāļu rezistento tuberkulozi šajā reģionā saņem atbilstošu ārstēšanu. Pārējie faktiski tiek pamesti nomiršanai, palielinot risku slimnieku ģimenēm un sabiedrībai kopumā tikt inficētiem epidēmijas apmēros. Mūsu uzdevums, analizējot šo informāciju, ir panākt, lai tā būtu kā modinātājzvans valdībām, naudas donorkompānijām un farmācijas firmām.»
Pasaules Veselības organizācija arī aprēķinājusi, ka katru gadu tuberkulozes apkarošanai pasaulē būtu nepieciešami ap astoņiem miljardiem ASV dolāru, taču šim mērķim atvēlot par diviem miljardiem dolāru mazāk.
PVO aprēķini liecina, ka ap trim miljoniem cilvēku, kas pērn saslima ar tuberkulozi, tā netika diagnosticēta. «Tāpēc ap trim miljoniem cilvēku pērn nesaņēma atbilstošu ārstēšanu, un ar to var izskaidrot, kāpēc joprojām tik daudz cilvēku mirst no šīs principā izārstējamās slimības,» BBC citē tuberkulozes apkarošanas labdarības organizācijas TB Alert vadītāju Maiku Mandelbaumu.
Daudz Āzijā un Āfrikā
Īpaši tas attiecas uz Āzijas reģionu, jo lielākā daļa ar tuberkulozi 2013. gadā saslimušo ir tieši no Dienvidaustrumāzijas un Klusā okeāna rietumdaļas.
No visiem pērn ar tuberkulozi saslimušajiem 24% bijuši no Indijas, 11% - no Ķīnas. Vēl 25% bijuši no Āfrikas. Šajā kontinentā proporcionāli iedzīvotāju skaitam ir lielākais saslimušo un nāves gadījumu skaits.
Apvienoto Nāciju Organizācija 2000. gadā pieņēma īpašu programmu tuberkulozes apkarošanai, kas paredz, ka saslimšana ar tuberkulozi un tās izraisīto nāves gadījumu skaits 2015. gadā, salīdzinot ar 1990. gadu, jāsamazina par pusi. Pagaidām sasniegtie rādītāji ir attiecīgi 45% un 41%, tāpēc PVO aicina valdības atvēlēt vairāk naudas saslimušo ārstēšanai.