Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +3 °C
Skaidrs
Otrdiena, 7. janvāris
Rota, Juliāns, Zigmārs, Digmārs

Bērni bez valsts piederības

Karadarbība Sīrijā un bēgļu straumes no tās kļuvušas par papildu faktoru, kas veicinājis to bērnu skaita pieaugumu pasaulē, kuriem nav nevienas valsts pilsonības, publiskojot ziņojumu par personu bez pilsonības tiesību pārkāpumiem pasaulē, paziņojusi ANO bēgļu aģentūra (UNHCR).

ANO aprēķinājusi, ka ik gadu pasaulē piedzimst vismaz 70 tūkstoši bērnu, kuriem nav nevienas valsts pilsonības, tas ir, viens šāds bērns katrās 10 minūtēs. Pārsvarā tas notiek 20 valstīs, kurās ir lielākais personu bez nevienas valsts pilsonības skaits.

Tiek rēķināts, ka pašlaik pasaulē bez pilsonības ir ap 10 miljoni iedzīvotāju, ap 600 tūkstošu dzīvo Eiropā. Mūsu kontinentā piedzimstot, bez pilsonības paliek galvenokārt čigāni, aškali un Balkānu ēģiptieši (albāņu valodā runājošās etniski kulturālās minoritātes, kas galvenokārt dzīvo Kosovā).

ANO paziņojusi, ka tās mērķis ir panākt, lai līdz 2024. gadam pasaulē vairs nebūtu bezvalstnieku. Tiesa gan, organizācija bezvalstniekiem pieskaitījusi arī Latvijas nepilsoņus, kurus Latvija likuma Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības izpratnē neatzīst par bezvalstniekiem. Atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Latvijā 2015. gada 1. janvārī dzīvoja 180 Latvijas bezvalstnieku (Latvijas izdotā bezvalstnieka ceļošanas dokumenta turētāji) un 45 citu valstu bezvalstnieki, kuri kopā ir 0,01% Latvijas iedzīvotāju.

Sīrieši bez tēviem

Deutsche Welle vēsta, ka Sīrijā bērni likumīgi iegūst pilsonību no tēva, kas rada problēmu daudzām ģimenēm, kuras šķirtas emigrācijas rezultātā. Daudziem migrantiem nav arī laulības apliecības un bērnu dzimšanas apliecību. Liels ir to bērnu skaits, kuru tēvi ir gājuši bojā četrus gadus ilgstošajā karadarbībā. AFP raksta, ka Sīrijas pilsoņu kara dēļ valsti jau pametuši četri miljoni cilvēku un 25% bēgļu ģimeņu ir palikušas bez tēva.

ANO darbinieki, intervējot bēgļus, noskaidrojuši, ka sievietes, kuras bēga no Sīrijas, būdamas stāvoklī, ļoti pārdzīvo, ka viņu cerības kādreiz atgriezties mājās Sīrijā kopā ar ģimenēm var sagrūt, jo nebūs dzimšanas apliecību, kas pierādītu, ka viņu bērni ir Sīrijas pilsoņi.

Ziņojumā konstatēts, ka tieši diskriminācija ir viens no galvenajiem bezvalstniecības posta cēloņiem. 20 pasaules valstīs pilsonību var nepiešķirt cilvēka tautības, rases vai reliģijas dēļ.

Dažās valstīs, kurās pieņemti likumi, kas aizliedz šādu diskrimināciju, tie tiek ignorēti. Piemēram, Dominikānā haitiešu izcelsmes cilvēkiem bieži tiek atteikta pilsonības piešķiršana.

Paliek bez vakcinācijas

ANO bēgļu komisārs Antonio Guterešs uzsver: «Vairākiem miljoniem bērnu ir jāsastopas ar to, ka viņu tiesības uz bērnību aizslīd garām, laupot viņiem piederības izjūtu un aizsardzību, ko garantē kādas valsts pilsonība. Tajā īsajā dzīves periodā, kad bērniem vajadzētu būt bērniem, bezvalstniecība var «iecirst akmenī» problēmas, kas vajās viņus visu bērnību un būs kā spriedums, kas liks viņiem dzīvot diskriminācijā, pastāvīgā cerību sabrukumā un izmisumā.»

Ziņojumā tiek atgādināts, ka 30 valstīs pilsonības dokumenti ir nepieciešami, lai saņemtu medicīnas pamatpakalpojumus. Savukārt 20 valstīs bērniem bezvalstniekiem nepienākas vakcinācija.

Aptaujājot bērnus un jauniešus bezvalstniekus, ANO darbinieki secinājuši, ka pret viņiem valstīs, kurās viņi dzīvo visu savu mūžu, izturas kā pret ārzemniekiem.

UNHCR ierosinājumi

ANO bēgļu aģentūra jau ir ierosinājusi pasākumu un nacionālo likumu grozījumu kopumu, kas palīdzētu samazināt bezvalstnieku skaitu. Viens no tiem paredz atteikties no diskriminējošās normas, kas daudzās valstīs liedz mātēm nodot savu pilsonību bērniem.

ANO bēgļu komisārs arī mēģina panākt, lai visā pasaulē bērni automātiski iegūtu pilsonību valstī, kurā tie piedzimuši, sevišķi, ja viņiem nepienākas kādas citas valsts pilsonība.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?