SC
Runāsim ar Krieviju
Viss atkarīgs no iepirkuma cenām, bet katrā ziņā mēs kategoriski esam pret akcīzes nodokļa paaugstināšanu gāzei, kas tūlīt ietekmē gala patērētājus.
Tā kā viens no mūsu programmas mērķiem ir attīstīt saikni ar mūsu kaimiņiem, kas ir arī galvenie gāzes piegādātāji, t. i., ar Krieviju, esmu pārliecināts, ka mums ir iespējams sadarboties arī šajos - ekonomiskajos jautājumos, kur var iekļaut arī gāzes piegādes cenas. Ekonomikas ministrs pašlaik mēģina par to diskutēt, tomēr viens ir mēģināt, bet cits - darīt. Ir cilvēki, ar kuriem tiešām runā, bet ar citiem - vienkārši papļāpā.
Klāvs Olšteins
Vienotība
Vajag alternatīvu
Mēs esam sākuši sarunas ar Gazprom par cenu veidošanās mehānisma pārskatīšanu starp viņiem un Latvijas gāzi. Mums jāmācās no citām Austrumeiropas valstīm, kurās ir sašķidrinātās gāzes alternatīva, tās dēļ viņiem izdevies panākt labākas gāzes cenas no Krievijas. Mūsu pašreizējā priekšrocība sarunās ir Inčukalna krātuve, kuras palielināšanā ieinteresēts Gazprom.
Lai gan Konkurences padomei uzdots izvērtēt cenu veidošanos degvielas tirgū, proti, vai starp tirgotājiem nav slepenas vienošanās, jebkurā gadījumā cenu svārstība iespējama neliela - apmēram līdz diviem santīmiem par litru.
Andis Kāposts
ZZS
Vainīgi bagāti lobiji
Apvienībā šo jautājumu neesam apsprieduši. No darba Saeimas Enerģētikas apakškomisijā gan varu spriest, ka mums ir problēmas ar regulatoru - degvielu mēs gūstam no tā paša avota kā Lietuvā un Igaunijā, bet cena uz komersantu daļas rēķina tur ir krietni mazāka.
Neloģiska ir arī taisnošanās par gāzi, kuras salīdzinošajai dārdzībai nav ekonomiskas loģikas. Iemesls šādai situācijai ir bagāti lobiji. Un nodokļu uzlikšana nelīdzēs, jo PVN kāpums gāzei krītošā apgrozījuma dēļ noteikti samazinātu budžeta ienākumus.
Juris Sokolovskis
PCTVL
Politiskā komponente
Gāzes cena Latvijas patērētājam galvenokārt ir atkarīga no Gazprom noteiktās cenas. Galējo cenu veido gan ekonomiskā, gan politiskā komponente. Citur Eiropā gāzes piegāžu cenu iespējams iespaidot, jo viņiem ir alternatīvas piegādes, kādu Latvijā nav. Paši varam mēģināt gala cenu variēt vienīgi ar Inčukalna krātuves palīdzību, kas vismaz ļauj novērst strauju cenas lēcienu. Cits variants - sarunas ar Gazprom, bet tam nepieciešamas normālas politiskās attiecības mūsu valstu starpā.
Pagaidām noteikti nevajadzētu aplikt apkurei paredzēto gāzi ar akcīzi.
Einārs Cilinskis
TB/LNNK/VL
Nodokļus fosilajiem resursiem
Politiķi gāzes un degvielas cenas neregulē. Šeit jautājums ir par esošās regulēšanas sistēmas izmaiņām jeb par to, cik efektīvi pašlaik darbojas regulators. Diemžēl regulators darbojas vāji, un tas pats sakāms par konkurences kontroli. Tas prasīs pamatīgu izvērtējumu un, iespējams, arī personāliju maiņu.
Virzoties uz lielāku AER daļu mūsu enerģētikā, ir skaidrs, ka tas ir finansiāli jāstimulē. Lielāki nodokļi fosilajiem resursiem varētu būt avots, lai celtu AER konkurētspēju. Straujš šādu nodokļu kāpums gan būtu nelabvēlīgs uzņēmējdarbībai un sociālajam stāvoklim.
Vents Armands Krauklis
PLL
Noteicošais - regulators
Noteicošs ir Sabiedrisko pakalpojumu regulators un Konkurences padome, kas abi pakļauti Ekonomikas ministrijai. Likumdošana viņiem arī dod diezgan lielas pilnvaras, un uz jautājumu, vai tās vajadzētu palielināt, viņi ir teikuši, ka nē - trūkstot tikai līdzekļu darbam.
Vajadzētu rast politisko gribu un risināt sašķidrinātās gāzes jautājumu, lai dažādotu energoresursu piegādātājus un vairotu konkurenci. Līdzīgi ir ar naftas pārstrādi, kas reģionā notiek tikai Mažeiķos. Latvijai derētu neliela pārstrādes rūpnīca.