Cilvēcisks atbalsts
Organizācija Mentor Latvia jau piekto gadu īsteno Mentorprogrammu, kuras mērķis ir emocionāli un praktiski palīdzēt jauniešiem, kuriem pietrūkst ģimenes atbalsta. Šogad programmā piedalās 60 jauniešu un viņu mentoru no Rīgas, Tukuma, Saldus un Jelgavas. Dana Ķuņķe, kura mācās Irlavas vidusskolas 9. klasē, par programmu uzzināja tās pārstāvju ciemošanās reizē bērnunamā un piekrita piedalīties tāpēc, ka tas licies kaut kas jauns un interesants. «Un nenožēloju!» Dana un viņas mentore Olga Flika kopīgi piedalījušās dažādos programmas pasākumos, braukušas uz veikalu Otrā elpa, pabijušas hokeja spēlē, boulingā u. c. Abas regulāri sazvanās, tiekas, sarakstās čatā vai ar īsziņām. Mentore Danai palīdzējusi mācībās, motivējusi, kad gadījušās sliktas atzīmes, palīdzējusi tikt galā ar dažu labu situāciju skolā, abas pārrunājušas arī emocionāli sarežģīto. «Man nav labs kontakts ar māti, bija ģimenes problēmas, nezināju, kā rīkoties. Olga palīdzēja saprast, ko darīt, kā reaģēt,» Dana stāsta un piebilst, ka tagad Olga viņai ir kā mamma un tā ir draudzība uz mūžu. Meitene ieguvusi lielāku pārliecību par sevi, arī jaunus paziņas. Viņa teic, ka mentors noderētu ikvienam jaunietim - ne vienmēr padomu dos draugi, dažkārt vajadzīgs arī pieaugušā skats. «Un arī jaunietis var savam mentoram likt par kaut ko padomāt.» Olga piekrīt: «Es pati mazliet izaugu līdz ar Danu. Viņai ar daudz ko ir bijis jātiek galā pašai. Rezultātā es aizdomājos par to, kas ir īstās dzīves vērtības. Palīdzēja tas, kā Dana visu uztver - viņā ir pateicība, ka bērnunams ir vieta, kur viņa var attīstīties, nevis attieksme «man te viss pienākas».»
Olga ikdienā strādā Probācijas dienestā, tieši ar jauniešiem, kuru likumpārkāpumi nereti ir ģimenes problēmu sekas, un Mentorprogrammā viņa pieteicās, lai labāk izprastu jaunās paaudzes domāšanu un to, kā ar viņiem strādāt. Bijusi arī vēlme kādam bērnam vienkārši palīdzēt. «Danai septembrī paliek 18 gadu un būs jāsāk patstāvīga dzīve, tāpēc viņā šobrīd ir liela trauksme, ko varu mazināt ar sarunām, padomu, daloties savā pieredzē.» Olga stāsta, ka cenšas sniegt atbalstu, caur kuru Dana var mācīties risināt problēmas, atpazīt un akceptēt savas emocijas, mainīt attieksmi. Tomēr, lai gan abu sadarbība nu izaugusi par draudzību, Olga atzīst, ka katram jaunietim mentors nebūtu vērtība - ja kāds nav gatavs un motivēts pieņemt otra padomu, uz to piespiest nevar.
Līderu audzināšana
«Daudzi skolēni to vienkārši nenovērtētu,» saka arī Diāna Heislere, Rīgas 64. vidusskolas skolniece, kas iesaistījusies citā mentoringa iniciatīvā - organizācijas Junior Achievement Latvija (JAL) Līderu programmā. Programmu JAL īsteno otro gadu, un tā paredzēta vidusskolēniem, lai viņos izkoptu līdera potenciālu. «Latvijā trūkst talantīgu līderu politikā, valsts pārvaldē, uzņēmējdarbībā un nevalstiskajā sektorā. Bet neviens nepiedzimst par līderi, par tādu kļūst. Uz to virza mērķtiecīga spēju izkopšana, personīgas attīstības ceļš, kas sākas ar sevis un savas kultūras apzināšanos un atšķirību saskatīšanu pasaulē. Skaidra vīzija par to, kas tu vēlies būt, arī var palīdzēt,» pamato JAL valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.
Jaunieši programmas ietvaros īsteno kādu sabiedrībai noderīgu projektu, un katram tajā palīdz kouči un mentors - veiksmīgs, harismātisks, sabiedrībā cienīts cilvēks, kurš ar skolēnu dalās savā laikā, zināšanās, pieredzē un uzskatos, iedvesmo viņu ar savu paraugu. Programmas izlaidumā jaunieši uzstāsies ar runu par iegūto un sasniegto, tomēr, kā uzsver J. Krievāns, patiesie programmas rezultāti būs vērtējami pēc gadiem - līdz ar šo jauniešu darbību sabiedrības labā. Viņš norāda, ka skolēniem Līderu programmā galvenais ieguvums ir darbošanās cita līmeņa vidē, noderīgi kontakti un jauns nākotnes redzējums, savukārt mentoriem - iespēja saprast šodienas jaunieša skatījumu uz lietām, sastapšanās ar citu, bieži atšķirīgu viedokli un gandarījums par savu pienesumu nākotnes sabiedrībai un valstij. Lielākais izaicinājums abām pusēm ir laika atrašana, lai regulāri satiktos un kopīgi darbotos, kā arī veiksmīgas komunikācijas iedibināšana. «Mentora un jaunieša sadarbība ir bijusi veiksmīga, ja tie turpina uzturēt kontaktu arī pēc šīs programmas,» formulē J. Krievāns.
Diānas mentors Līderu programmā ir Edgars Kots, SIA Dienas mediji valdes loceklis, jo Diānas iecerētais projekts bija TV raidījuma veidošana jauniešu auditorijai. Tiesa, nu jau abi šo ideju kopīgi transformējuši uz plānu veidot jauniešiem piecu iedvesmojošu pasākumu ciklu, Diānai paralēli attīstot sevī žurnālista prasmes. Lai gan viņa vēl nav pārliecināta, ka karjeru veidos tieši šajā jomā, Līderu programma viņai ir iespēja Dienas redakcijā redzēt mediju ikdienu. «Man tā ir kā pagarinātā Ēnu diena,» Diāna saka. Ar E. Kotu viņai izveidojies labs kontakts. «Vissvarīgākais, ko skolēniem vajag, ir ticība viņu spēkiem, tad tiem notic arī viņi paši. Edgars nesaka, kā kas jādara, bet ļauj man pašai nonākt līdz atbildēm, sniedz ieteikumus no savas pieredzes.» Diāna novērtē iespēju sastrādāties ar pieaugušajiem un to, ka viņi viņu uztver kā līdzīgu, lai gan tas uzliekot arī zināmu pienākuma sajūtu. Šad tad esot grūti arī savienot programmas aktivitātes ar mācībām skolā, turklāt pirmās mēdz būt interesantākas par otrajām…