Nesen sarunā ar paziņu nonācām pie atziņas, ka Rīgā ir daudz satiksmes objektu - ielu, krustojumu, viaduktu, dzelzceļa pārbrauktuvju -, kuros nezināšanas vai ieraduma dēļ autovadītāji apzināti vai nejauši, taču regulāri pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus un izraisa avārijas situācijas.
«Vēlos pastāstīt par Dodiet ceļu zīmēm Krasta ielā (pa labi no galvenajām trijām joslām, kas sākas no Krasta Lido). Sānu joslās pa labi jau gadu desmitiem ieraugāmas Dodiet ceļu zīmes pie Lido, pie MC2 un tūlīt aiz Depo. Ceļš tur būtu jādod tiem, kas iebrauc no Krasta ielas pirmās joslas. Realitātē to dara automašīnas ar mācību zīmi un varbūt vēl daži autovadītāji izņēmumi. Ikdienā ik pēc dažām minūtēm tur veidojas avārijas situācijas. Pēc viena incidenta ar savu automašīnu vēlos ierosināt Dodiet ceļu zīmes aizstāt ar Stop zīmēm un Stop līnijām - tā būtu drošāk! Paši taču ziniet, ka krustošanās punktos abu automašīnu stūres vīri domā, ka viņiem priekšroka, taču taisnība ir tikai vienam no viņiem,» izklāsta autovadītājs Mārtiņš.
Šoreiz pat nebija jāpārbauda lasītāja vēstulē izklāstītie fakti. Pats esmu bremzējis pie vienas no šim piebrauktuvēm tā, ka viss iepirkumu maisiņa saturs pēc tam bija jālasa pa automašīnas grīdu. Strauji bremzēt man nācās tikai tādēļ, ka viena nule pa Lido vārtiem izbraukusi būtne iedomājās, ka viņas džipam - laikam izmēra dēļ - ir priekšroka. Iespējams, tur tiešām vērts visas nepieciešamās ceļazīmes uzlikt uz dzeltena luminiscējoša fona un novilkt arī STOP līnijas.
Gribu minēt vēl kādu pēdējā laika novērojumu - radies iespaids, ka Latvijā satiksmes organizatoriem, ceļu uzturētajiem un šoferiem ir paniskas bailes no rotācijas apļiem! Kā gan citādi lai skaidro situāciju, kad pēc Saulkrastu apvedceļa izbūves 2007. gadā rotācijas aplis pazuda rekonstruētās A1/E67 (Via Baltica) posmā, ko Latvijā pazīstam kā Tallinas šosejas krustojumu ar P11 jeb Tūjas/Limbažu ceļu? Senāk tur bija drošs rotācijas aplis. Tagad - jau septiņus gadus - tur ir diezgan nejēdzīgs krustojums. Vai tad tiešām kādam ir šaubas par to, ka rotācijas apļa transporta plūsmas caurlaides spēja ir lielāka nekā krustojuma? Ja pie šādas atziņas jau pirms daudziem gadu desmitiem nebūtu nonākuši briti, itāļi vai franči, nu nebūtu taču viņu valstīs tik daudz šo apļu!