Savukārt mūzikas erudītiem atliek tikai apbrīnot latviešu oriģināldziesmu _a capella_ daudzbalsībā precīzi un niansēti izdziedāto polifoniju (no Jāņa Zandberga drastiski laikmetīgajām faktūrām līdz Skota Džoplina regtaimam!). Un cik bagāti bērnu koris intonē piecbalsīgu nonakordu! Tas viss, neraugoties uz to, ka meitenes šurp no Kuldīgas ceļojušas visu iepriekšējo nakti. Ceļā apritējusi arī viņu stingrās maestrīnas, kora izveidotājas Marutas Rozītes 75. dzimšanas diena. Šo kori viņa iekopusi pirms 42 gadiem.
Starptautiskā pieredzē bagātināts Latvijas profesionālās mūzikas izglītības vēriens savukārt uzrunāja Vācijā dzīvojošās ērģelnieces Ivetas Apkalnas, mūsu Operas jaunā soprāna Guntas Davidčukas, Latvijas Mūzikas akadēmijas rektora, saksofonista Arta Sīmaņa un Vācijā dzīvojošā lietuviešu čellista Dāvida Geringas kopīgajā programmā Dāvida dziesmas Volgastes Sv. Pētera baznīcā. Īpaši emocionāli - Pētera Vaska Vakara mūzikas pirmatskaņojumā čellam un ērģelēm. Īpaši iespaidīgi - I. Apkalnas spēlētajos J. S. Baha, A. Kalniņa, L. Garūtas darbos, liekot spoži zaigot un netverami mirguļot A. Kalēja korāļtokātai Gods Dievam augstībā.
Mūzika kā attiecību teātris
Liepes miesta senajā 1216. gadā (!) celtajā akmens baznīcā publikas simpātijas jau pirmajās minūtēs iekaroja dāņu un latviešu vārdabrāļu klarnetista Egīla Šēfera un obojista Egīla Upatnieka pūtēju kvinteta Carion mūzikas attiecību dzīvais pasniegums visos aspektos - no izteiksmīgas intonēšanas līdz kustībai telpā. Gan ansamblim aranžētā Baha ērģeļkoncerta barokālajos kontrapunktos un Mocarta serenādē Naktsmūzika, gan laikmetīgajā mūzikā (no Bēlas Bartoka folkloriskajām Rumāņu tautas dejām līdz Ģērģam Ligeti un Euriko Karrapataso) mūziķi izcilu kopspēli ansamblī spilgtināja ar instrumentālā teātra elementiem: bija uzskatāmi redzams, kad risinās diskusijas un kad - vienošanās kopīgā dziesmā. Latvietes Santas Bušas jaundarba Intim pasaules pirmatskaņojumā klausītājus sasniedza mūsdienīgs veids, kā vēstīt par mīlestību un bailēm no nezināmā: ar ekspresīvu vokālo ieelpas izelpas krāsu.
Šopēns… čigānu orķestrim
Šopēna mazurkas. Ģertrūdes čigānu orķestris. Šāds neparasts apvienojums, kuru cēla priekšā radošiem meklējumiem atvērts akadēmiskās mūzikas profesionāļu ansamblis no Norvēģijas, izrādījās pārsteigums ne tikai festivāla, bet visa starptautiskā Šopēna divsimtās jubilejas gada kontekstā. Tik negaidīta Šopēna mūzikas interpretācija 2. oktobra vakarā «romantiskās jūras viesnīcas» Esplanāde zālē sašķēla publiku divās daļās. Konservatīvi noskaņotie, protams, gribētu, lai Šopēns paliek savā vietā un čigānu orķestris - savā. Es gan biju starp tiem, kurus pārliecināja svaigā, vitālā un arī dziļi pamatotā pieeja Šopēna mantojumam. Nenodarot tam pāri, mūziķi veidoja paši savas Šopēna mazurkas, atgriežoties pie folkloras grodajām saknēm un vienlaikus mūsdienīgi un oriģināli attīstot visiem zināmo skaņdarbu melodijas.
Programmas iezīmīgo skanējumu veidoja saspēle starp parastajiem instrumentiem (klavieres, klarnete, vijole, alts, čells, kontrabass) un Austrumeiropas tautu etniskajiem instrumentiem - cimbolēm, ungāru pūšaminstrumentu tarogatu (saukta arī par turku stabuli), akordeonu, norvēģu Hardangeres vijoles hardingfelli, ķeltu arfu un pašas ansambļa vadītājas Ģertrūdes Ūklandas spēlēto hibrīdu «divi vienā» - trompetvijoli. Raksturīgajiem tembriem piestāvēja neziemeļnieciski temperamentīgais priekšnesums, kas bija tik dabisks un atraisīts, kā spēlējot lustīgās ungāru, rumāņu vai poļu lauku kāzās. Turklāt ne tikai domubiedru grupas viesmūziķis čigānu mūzikā rūdītais ungāru cimbolists Ernests Bango, bet arī viņa akadēmiskie kolēģi azartiski izpaudās sulīgā tautas spēlmaņu manierē. Un, kad solo kārta pienāca Hardangeres vijolei, Šopēna mazurka jau pārtapa par norvēģu hallingu. Ne mazāk par tradicionālās kultūras saknēm uzrunāja Šopēna mazurku izvērsums jaunā mūsdienu mūzikā, no pazīstamajām intonācijām brīvi audzējot iztēli rosinošas kompozīcijas - tā, it kā mūzika piedzimtu no… jūras viļņiem. Ļoti atbilstoši gan vietai, kur šo programmu klausījāmies (sala Baltijas jūrā!), gan paša Šopēna romantiskajiem ceļojumiem uz Nuānu un Maljorkas salu.