Divdesmit veselības jomas eksperti ziņojumā, kas publicēts starptautiskajā medicīnas žurnālā The Lancet, konstatēts, ka nepieciešamas būtiskas veselības aizsardzības sistēmas reformas, lai nākotnē varētu izvairīties no epidēmiju sekām.
Ebolas epidēmija, kas sākās 2013. gadā, prasījusi vairāk nekā 11 tūkstošu cilvēku dzīvību. Epidēmijā vissmagāk cieta Gvinejas, Libērijas un Sjerraleones iedzīvotāji. Taču šo valstu mediķi nespēja laikus konstatēt epidēmiju, tāpēc tās apmēri strauji pieauga, attīstoties par globālu veselības krīzi.
Eksperti daļu pārmetumu raida arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) virzienā, jo uzskata, ka tā pārāk novēloti izsludināja ebolas epidēmiju par starptautisku krīzi. PVO to izdarīja tikai piecus mēnešus pēc tam, kad Gvineja un Libērija bija paziņojušas par slimības izplatību. PVO ģenerāldirektore Mārgareta Čana jau apsolījusi fundamentālas reformas organizācijā, izveidojot atsevišķu jaunu programmu reaģēšanai veselības globālo krīžu gadījumos.
Eksperti ziņojumā ierosina PVO izveidot īpašu centru epidēmiju savaldīšanai, kā arī izveidot globālu fondu, lai finansētu pētniecību un zāļu un vakcīnu radīšanu cīņai pret infekcijas slimībām.