Tas gan neattiecas uz valstīm, kas ir ārpus Eiropas Savienības, un tās arī pilnībā ignorē šo noteikumu, piemēram, ASV. Otrkārt, feta nekad un nekādos apstākļos nevar būt darināta no govs piena. Tas ir vienīgi aitas piena siers, kam mūsdienās atļauts pievienot līdz 30% kazas piena. Taču nelielais procents nerada kazu pienam raksturīgo specifisko piegaršu. Treškārt, oriģinālā feta lielākoties tiek turēta sālījumā, nevis eļļā, jo daži eksperti uzskata, ka tikai govs piens spēj izturēt eļļu. Iesākts iepakojums jāizlieto pāris dienu laikā.
Fetas siers ir gandrīz tikpat vecs kā cilvēce. Homērs to apdziedāja savā Odisejā, un kopš seniem laikiem tas tradicionāli ir bijis aitu (un nevis govju) ganu ēdiens. Līdzīgus sierus darina ne tikai Balkānu pussalas dienviddaļā. Lūk, pāris līdzinieku: brinza, irāņu panir un halūmi.
Fetas gatavošanai piens nāk no lopiņiem, kas brīvi ganās ganībās, tieši tāpēc oriģinālajai fetai ir īpaša garša (pēc Grieķijas Vides ministrijas aplēsēm, šajā valstī aug aptuveni 5500 augu sugu, kas arī «parādās» aitu pienā).
Siera darināšanai izmanto pasterizētu pienu (Grieķijā varot nopirkt arī nepasterizētu), ko gan uzkarsē tikai līdz +71 grādam. Pēc tam pienam pievieno baktērijas, kas arī nosaka gala produkta garšu. Otrs svarīgākais solis siera darināšanas gaitā ir biezpiena sagriešana, kas savukārt nosaka siera struktūru. Ar fetaki sieru uzaugušai, man ilgu laiku nesaprotamas bija receptes, kur feta jāsadrupina (fetaki ir tik mīksts, ka to pat sagriezt nevar). Bet tieši tāda feta ir - labi drūpoša, graudaina, lai gan Grieķijā esot arī smērējama.
Siers ir sāļš, jo vienā gatavošanas stadijā to sāla, pēdējā stadijā tā gabalus liek veidnēs, kas izsmērētas ar tādu kā sāļu svaigo sieru, ko dēvē par ourda. Feta strauji tiek nogatavināta 15-20 dienu, pēc tam vismaz divus mēnešus nobriešana turpinās jau lēnāk un zemākā temperatūrā. Par labāko tiek uzskatīts vismaz piecus mēnešus vecs siers, bet tiem, kam tīk pikantāks un piparaināks siers, jāizvēlas 9-12 mēnešu veca feta. Taču, ja gribat izprast fetas vecuma atšķirības, jāpako soma un jālido uz Grieķiju.
Ko ar fetu darīt? Likt grieķu salātos vai uzdrupināt krāsnī ceptiem dārzeņiem: tomātiem, cukini un baklažāniem, vai samaisīt ar turku jogurtu, piegriezt svaigas piparmētras un ķeksēt šo maisījumu no bļodas ar grauzdētas maizes šķēlēm. Ar to var mēģināt pildīt, piemēram, vistas filejas, bet, manuprāt, feta visgaršīgākā ir vienkārši ar svaigiem tomātiem un kraukšķīgu gurķi.