Nolaupa islāmu
Apstiprināšanas gadījumā likums aizliegtu musulmaņu sievietēm iziet sabiedrībā tērptām burkā vai nikābā - apģērbā, kas pilnībā nosedz ķermeni, atstājot daļēji redzamas tikai acis. Par tā neievērošanu var piespriest sodu 150 eiro (100 latu) apmērā, vēsta BBC. Bargākas sankcijas gaida, ja atklāsies, ka sievieti šādi ģērbties piespiedis vīrs vai kāds cits ģimenes vīrietis.
Idejas aizstāvji uzskata, ka šāda apģērba valkāšana nozīmē kopienu norobežošanos un franču vērtību noraidīšanu. Pagājušajā nedēļā, Parīzē atklājot jaunu musulmaņu mošeju, Francijas premjerministrs Fransuā Fijons sacīja, ka musulmaņu sievietes, kuras valkā seju aizsedzošu galvassegu, «nolaupa islāmu», rada «tumšu un sektantisku tēlu» par reliģiju.
Likuma oponenti domā, ka tas ierobežos indivīdu brīvību, jo statistikas dati liecina, ka tikai aptuveni 2000 sieviešu Francijā valkā burku vai nikābu. Arī pētījumi liecina, ka lielākā daļa sieviešu labprātīgi izvēlas valkāt tradicionālo musulmaņu apģērbu, nevis tiek spiestas to darīt. «Tas [aizliegums] padziļinās musulmaņu, pat to, kuri nevalkā burku un nikābu, sajūtu, ka viņi tiek izstumti no sabiedrības,» aģentūrai Reuters stāsta Sorbonnas universitātes sociologs Žans Bobero. Līdz šim Francijas skolās ir aizliegti musulmaņu lakati un citi reliģiskie simboli.
Drauds brīvībai
«Mēs bijām pret galvassegu aizliegumu jau pirms debašu sākuma. Uzskatām, ka aizliegums absolūti nav risinājums,» teikts Francijas Musulmaņu padomes paziņojumā. Arī policistu arodbiedrības bažījas par to, ka likumsargiem vajadzēs piespiest «vainīgās» sievietes novilkt nelikumīgās galvassegas.
Lai gan vairākums Francijas iedzīvotāju iestājas par aizliegumu, tomēr valsts augstākā administratīvā tiesa - Valsts padome - paziņojusi, ka aizliegums var būt pretrunā ar valsts pamatlikumu un, visticamāk, nonāks līdz izskatīšanai konstitucionālajā tiesā. Arī cilvēktiesību organizācija Amnesty International uzskata, ka likums ierobežotu cilvēku brīvību, un aicinājusi franču parlamentāriešus balsot pret to.