Visvairāk sūdzību saņemts būvniecības pakalpojumu jomā. Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadītāja Dace Gaile teic, ka tas ir likumsakarīgi, jo šajā nozarē iepirkumi parasti ir ļoti apjomīgi: «Tas nav tikai nopirkt būvdarbus, te ir jāpērk arī projektēšana, autoruzraudzība, būvuzraudzība, iepriekšējā izpēte un apsekošana.»
Stāvokli nozarē vēl saspringtāku dara tas, ka jaunais būvniecības likums vēl nav izsludināts un virkne normatīvo aktu nav sakārtoti. «Ap šo likumu ir ārkārtīgi liels klāsts sekundāro tiesību aktu un dažādi būvnormatīvi. Nesakārtotība ar bumeranga efektu sitas pret iepirkumu sfēru. Viss, ko viņi nespēj sakārtot savā galā, atspēlējas arī mums,» skaidro D. Gaile.
Paralēli lielajam sūdzību skaitam IUB atklāj arī kādu citu nozīmīgu problēmu. Pasūtītāji un pretendenti iepirkuma gaitā ne vienmēr rīkojas kompetenti. Pretendents bieži neizlasa visus nolikuma nosacījumus un tikai tad, kad sāk īstenot projektu, atskārš, ka nolikumā iekļautas stingras soda sankcijas un nepieņemamas garantijas.
D. Gaile vārdos nesaudzē arī otru pusi - pasūtītājus. Bieži viņi nepārzina jomu, kurā jāveic iepirkums. «90% gadījumu lielākā nelaime ir, ka pasūtītājs pats nesaprot, ko ierakstījis nolikumā. Kad es viņu nosēdinu pretī un prasu, vai viņš vispār saprot, ko vērtēs ar konkrēto ierakstu konkursa nolikumā, es nesaņemu atbildi, un tas ir pats trakākais. Tas, ko man gribas teikt, - mīļie cilvēki, ieslēdziet smadzenes. Nu nedrīkst rakstīt nolikumā nevienu vārdu, par kuru pašam nav skaidrības, kā ar to strādāt. Ja nesaproti, ko esi ierakstījis vērtēšanas kritērijā, kā vispār iespējams izvērtēt piedāvājumus,» emocionāli skaidro IUB vadītāja.