Tiesa, kad tieši varētu tikt izsludināts konkurss, kurā uzņēmums Pasažieru vilciens (PV) plāno iegādāties vairāk nekā 30 elektrovilcienu ilgtermiņa nomas ceļā un 30 gadu maksāt par tiem aptuveni 6 miljonus latu gadā, pagaidām vēl nav zināms. PV norāda, ka iepirkuma dokumentu saskaņošana atbildīgajās iestādēs izrādījusies ilgāka, nekā plānots, tāpēc tas varētu tikt izsludināts rudenī.
Neoficiāli starp kompānijām, kurām varētu būt interese piegādāt vilcienus Latvijai, tiek minēti vairāki uzņēmumi, kuri jau veikuši piegādes Austrumeiropas tirgiem. Starp tiem Polijas uzņēmums PESA un Čehijas koncerns Škoda, kuri piegādājuši vilcienus Lietuvai, Šveices uzņēmums Stadler, kurš vilcienus piegādājis Igaunijai, Vācijas Siemens, kura piegādātie vilcieni kursē Krievijā, kā arī Korejas Hyundai, kuram ir darbības pieredze Ukrainā. Dienai savu interesi par konkursu apstiprināja trīs minēto uzņēmumu pārstāvji, kuri gan vienlaikus piesardzīgi bilda, ka līdz laikam, kamēr nebūs iepazinušies ar konkursa nosacījumiem.
Stadler sadarbības partnera Igaunijas Skinest Grupp attīstības vadītājs Aivars Keskula Dienai apstiprināja, ka, ņemot vērā Stadler veiksmīgo pieredzi Igaunijas tirgū, ražotājs ir ieinteresēts piedalīties konkursā. Tomēr bažas raisa iepriekš notikušā konkursa neveiksmīgais iznākums un arī, viņaprāt, visai nekonkrētās konkursa prasības, kuras varētu būt viens no konkursa neveiksmes iemesliem. A. Keskula uzskata, ka skaidriem un nepārprotamiem nosacījumiem būtu jābūt gan attiecībā uz iepirkuma procedūru, gan arī uz vilcienu tehniskajām prasībām, piemēram, to piemērotība Baltijas valstu klimatiskajiem apstākļiem.
Līdzīgas bažas neslēpa arī Spānijas vilcienu ražotāja CAF pārstāvis, kurš savu vārdu Dienai neatklāja. «Mēs gan nevēlamies komentēt neko par iepriekšējo iepirkumu, tomēr varam apstiprināt - tādu situāciju, ar kādu mēs saskārāmies Latvijā pēdējos trijos gados, mēs savā gandrīz 100 gadu ilgajā vēsturē vēl nebijām pieredzējuši,» Dienai norādīja uzņēmumā. CAF vienlaikus gan arī neslēpa, ka no medijiem par gaidāmo iepirkumu jau ir uzzinājis un vērtēs iespēju piedalīties tajā, tiklīdz būs pieejami oficiāli iepirkuma nosacījumi. Savukārt PV pārstāve Jana Priedniece pastāstīja, ka pirms neilga laika uzņēmums ir saņēmis informāciju par to, ka CAF pirms neilga laika ir vērsies kādā no Latvijas tiesām ar prasību pret PV un tā kapitāldaļu turētāju Satiksmes ministriju. Prasība iesniegta saistībā ar neveiksmi cietušo aptuveni 284 miljonus latu vērto iepriekšējo vilcienu iepirkumu, kurā PV un ministrija atzina sākotnēji noslēgto līgumu par spēkā neesošu. Tomēr līdz šim nekādu oficiālu informāciju ne ministrija, ne uzņēmums no tiesas vēl nav saņēmuši, norādīja J. Priedniece.
Lakoniskāks savā atbildē bija Vācijas koncerna Siemens komunikāciju daļas pārstāvis Henings Vulfs, kurš norādīja, ka uzņēmums ir ieinteresēts šādā iepirkumā, tomēr par dalību varēs lemt, tikai izvērtējot konkursa juridiskos un finansiālos nosacījumus, kā arī uzzinot tehniskās prasības piegādājamajiem vilcieniem. H. Vulfs uzsvēra, ka uzņēmums nekomentēs Latvijas iepriekš organizēto konkursu.