Tā mērķis ir atklāt bibliotēku sociālekonomisko nozīmību. Publisko bibliotēku attīstības projekta ietekmes novērtēšanas vadītāja Kristīne Pabērza stāsta, ka bibliotēkai ir jāpierāda sava, daudzfunkcionālu pakalpojumu nodrošinātājas, loma pašvaldību iedzīvotāju ikdienā. «Pašvaldību bibliotēku pārstāvjiem ir jārunā ar saviem pašvaldību vadītājiem un jāskaidro, ka bibliotēkas veic ļoti daudzveidīgu darbu un ka bibliotēkām ir nozīmīga sociālā funkcija. Viens no mūsu veiktajiem pētījumiem ir parādījis, ka aptuveni 20 procentu bibliotēku apmeklētāju dodas turp, lai aprunātos ar bibliotekāru, lai satiktos ar citiem lasītājiem,» uzsver Kristīne Pabērza.
Projekta Trešais tēva dēls gaitā veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka, atbildot uz jautājumu, vai būtu gatavs maksāt vienu latu par stundu ilgu interneta izmantošanu, «jā» atbildēja 24 procenti, «nē» - 66 procenti, 10 procentu sacīja - «nezinu». Savukārt uz jautājumu, vai būtu gatavs maksāt latu par stundu ilgu lasītavas izmantošanu - deviņi procenti sacīja «jā», 85 procenti - «nē», seši procenti - «nezinu».
Ja bibliotēkā ieviestu maksu par grāmatu lasīšanu un pieeju internetam, apmeklētāju skaits saruktu, uzskata Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēkas «Pārdaugava» vadītāja Inta Eglīte. «Bibliotēkas apmeklētāji, iespējams, būtu gatavi maksāt simbolisku samaksu par iespēju lasīt grāmatas un periodiskos izdevumus, bet, ja būtu jāmaksā lielāka summa, daudzi apsvērtu, vai to varētu un gribētu maksāt,» norāda Inta Eglīte. «Maz ticams, ka apmeklētāji būtu gatavi maksāt par piekļuvi internetam, jo interneta lietotāju vidū ir daudz pusaudžu no maznodrošinātām ģimenēm, viņiem vienkārši nav naudas.» Bibliotēkas vadītājas novērojumi liecina, cilvēki bieži netic tam, ka tiešām viss ir par brīvu, jo tagad pierasts - visur jāmaksā. «Bibliotēka ir izņēmums mūsdienu komerciālajā pasaulē, apmeklētājiem te tiešām viss ir par brīvu, vienīgi izdrukas un kopēšana ir par maksu, tāpat jāmaksā kavējuma nauda,» apstiprina I. Eglīte.
Ventspils Bibliotēkas Reģionālā mācību centra vadītājs Gints Gredzens ir pārliecināts, ka daudzi cilvēki izvēlas apgūt iemaņas darbā ar datoru un internetu bibliotēkā tieši tāpēc, ka tas ir bez maksas. Tas atšķir bibliotēku no firmām, kas piedāvā maksas kursus.