«Domāju, ka mēs meklējam pareizajā vietā,» raidsabiedrība BBC citēja meklēšanas darbu vadītāju Engusu Hjūstonu. «Cerams, ka tagad, pateicoties vairākiem signāliem, mums būs neliela pārmeklējamā platība. Cerams, ka dažu dienu laikā mēs spēsim okeāna dibenā kaut ko atrast.»
Austrālijas kuģis Ocean Shield nedēļas nogalē divreiz uztvēra signālus. Tos otrdien izdevās atkal sadzirdēt, arī šoreiz divas reizes. Pirmais signāls ilga piecas minūtes un 32 sekundes, bet otrais - ap septiņām minūtēm. Signāli sadzirdēti vietā, kur ūdens dziļums sasniedz 4500 metrus.
Ja neizdosies precīzāk noteikt vietu, no kuras nākuši signāli, tad meklētāju zemūdens brigādēm nāksies pārskatīt aptuveni 1300 kvadrātkilometru lielu platību. Tā kā zemūdenes, ko izmanto meklēšanā, pārvietojas aptuveni cilvēka iešanas ātrumā, varētu paiet vēl nedēļas, nevis dienas, iekams tiks atrastas lidaparāta atlūzas, skaidroja laikraksts The Wall Street Journal.
Ziņas viesušas jaunas cerības uziet lidmašīnas melno kasti jeb iekārtu, kas ieraksta galvenos lidojuma parametrus, sistēmu rādītājus un ekipāžas sarunas. Eksperti brīdinājuši, ka bez tās var neizdoties atšķetināt noslēpumu, kas notika ar mīklaini pazudušo lidaparātu, kurā atradās 239 cilvēki.
Melnās kastes baterijām jādarbojas 30 dienas. Parasti to darbības periods beidzas pēc 33-38 dienām. Lidmašīna pazudusi jau kopš 8. marta, un tās melnās kastes baterijas tagad varētu būt jau izlādējušās.
Malaysia Airlines lidmašīna ar 239 cilvēkiem 8. martā devās ceļā no Kualalumpuras uz Pekinu. Stundu pēc pacelšanās ar lidaparātu pārtrūka sakari. Līdzšinējā izmeklēšana liecina, ka tas mainījis kursu un lidojis vēl septiņas stundas pēc tam, kad pārtrūkuši sakari, un piezemējies Indijas okeānā.