Viens no šā ikgadējā pasākuma aktīviem dalībniekiem - Preiļu keramiķis Raivo Andersons - stāsta, ka meistari uz Jasmuižu būs saveduši krūzes, vāzes, medus podiņus, svilpauniekus, bļodas… Iespējams, varētu būt arī kāds skaistais, lielais Latgales svečturis. «Atvestie priekšmeti jau būs noglazēti, vai arī tas tiks darīts uz vietas, un tad piektdienas pēcpusdienā visu liksim ceplī.» Cepļa dedzināšana notiek līdz pusnaktij vai kādu stundu ilgāk. Turklāt šogad šis uzdevums uzticēts dāmām - keramiķēm Jolantai Dundeniecei, Olgai Pauliņai un Anitai Bernānei. «Katru gadu atbildīgais par cepļa dedzināšanu mainās. Pērngad tas biju es, šogad tās ir dāmas,» saka Raivo. To gan pasākuma rīkotāji - Andra Ušpeļa vadītā Tautas lietišķās mākslas studija Rēzeknes apriņķa podnieki - neizlemjot vienpersoniski. Tiek sasaukta keramiķu sapulce, kurā šo jautājumu visi draudzīgi izlemj.
Un tad, protams, sāksies lielie gaidīšanas svētki, lai noskaidrotu, kas no tā visa iznācis. «Nekad jau nevar zināt, jo dažkārt trauki mēdz sasprāgt. Arī par glazūras krāsu var tikai izteikt minējumus,» skaidro R. Andersons. Taujāts, kas vēl notiek šajā naktī, uz kuru aicināti visi interesenti, viņš atteic - sēžam, sarunājamies, iekožam, iedzeram, notiek arī pieredzes apmaiņa. «Nekāds jandāliņš, viss ir gaužām mierīgi…» Ja ierodoties ciemiņi, piemēram, pērn tie esot bijuši parādu piedzinēji no Rīgas, kāds fotogrāfs un vēl daži cilvēki, pasākums izvēršoties gana jestrs. Starp citu, šogad, kad ceplis tiks kurināts vienpadsmito reizi, par dažādām aktivitātēm parūpējušies muzeja darbinieki - lai uzturētu Uguns garu, līdz pat rīta gaismai te skanēšot dziesmas. Tiek solītas sarunas latgaliešu valodā un, iespējams, pat danči. Viss ir atkarīgs no apmeklētāju atsaucības!
Sestdien no rīta ap plkst. 11 gaidāms lielais brīdis - cepļa izņemšana. Kā teic Raivo, tas allaž bijis kupli apmeklēts notikums, kad muzejā un ap cepli apgrozās daudz tautas. Neiztiks arī bez Andra Ušpeļa vadītās izsoles, kur būšot visādas jautrības, instrukcijas un ierastais rituāls - trauka upurēšana jeb sasišana pret cepli veiksmei un gaidot nākamo cepļa dedzināšanu. Tad sāksies lielā andele, un, kā novērojis Raivo Andersons, parasti lielāko daļu trauku cilvēki arī izpērkot. «Cerams, šogad piedalīsies arī tie meistari, kuri taisa melno keramiku. Tas lielākai daudzveidībai,» piebilst mākslinieks un atgādina, ka apmeklētājiem vajadzētu iegriezties muzejā, kur būs izstādīti gan vecmeistaru, gan jauno meistaru māla izstrādājumi.