Ķīna uzskata Taivānas salu par separātistu atdalītu provinci, kas kādreiz tiks atkalapvienota ar Ķīnas pamatteritoriju. Ķīnas valdība jau vairākkārt draudējusi izmantot militāru spēku, ja Taivāna mēģinās pasludināt pilnīgu neatkarību.
Tiesa, attiecības starp Pekinu un Taibei ir uzlabojušās, kopš pie varas 2008. gadā nāca pašreizējais Taivānas prezidents Ma Jindzju, kurš jau vēlēšanu kampaņā aizstāvēja draudzīgas attiecības ar Ķīnu. Viņa pašreizējā oficiālā politika ir veicināt mieru starp abām Taivānas šauruma pusēm, saglabājot status quo.
Līdz šim abu pušu kontakti oficiālajā līmenī bijuši ļoti ierobežoti. Ķīna vienmēr ir atteikusies rīkot jebkādas tikšanās, kuras varētu tikt uztvertas kā līdztiesīga statusa piešķiršana Taivānai. Tāpēc līderu pirmo tikšanos var uzskatīt par nozīmīgu pārmaiņu Ķīnas ilglaicīgajā diplomātiskajā nostājā.
Tikšanās politisko sensitivitāti apliecinās tas, ka līderi viens otru uzrunās nevis par prezidentu, kas būtu apliecinājums abu līdzīgajam statusam, bet par Sji kungu un Ma kungu. Tā pavēstījuši Ķīnas valdības pārstāvji.
Atturīgu atbalstu tikšanās sarīkošanai paudis ASV Baltais nams, kura runasvīrs Džošs Ērnsts to nosaucis par atzinīgi vērtējamu soli saspīlējuma mazināšanai un attiecību uzlabošanai.
Tiesa, Ma Jindzju partijas KMT draudzīgās attiecības ar Ķīnu nepatīk tiem taivāniešiem, kuri baidās no Ķīnas ietekmes pieauguma. Pagājušā gada pašvaldību vēlēšanās KMT cieta nozīmīgu sakāvi, kurā vainoja tieši partijas draudzīgumu ar Ķīnu.