Viņi gan joprojām netiek uzklausīti, un Kremlis liek noprast, ka neuzskata to par problēmu, kuras risināšanai īpaši būtu jāpievēršas. Pērn Krievijas Centrālā banka gan ieteica komercbankām konvertēt klientu nekustamā īpašuma kredītus, kas ņemti ārzemju valūtā, rubļos pēc aizņēmējiem izdevīgāka kursa, taču tas nebija rīkojums, bet tikai ieteikums. Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzsvēra, ka valdības atbalsts aizņēmējiem ārvalstu valūtā nedrīkst būt lielāks nekā tiem, kas aizņēmušies rubļos.
Tāpēc valūtas hipotēku ņēmēju kustība janvāra beigās īpaši aktivizēja protestus, bloķējot bankas.
Reuters raksta par maskaviešiem Kirilu un Zlatu Fatejeviem. Viņi 2007. gadā iegādājās Maskavā dzīvokli, paņemot bankā aizņēmumu ASV dolāros uz 10 gadiem ar gada procentmaksājumiem ap 10% apmērā.
Tolaik kurss bija 25 rubļi par dolāru. Šā gada janvārī tas nokritās līdz 85 rubļiem par dolāru, izraisot daudzu ģimeņu nespēju veikt mēneša maksājumus. Fatejevi noraida pieņēmumus, ka vienkārši izvēlējušies riskēt, neņemot aizņēmumu rubļos. Tolaik viņu aptaujātās bankas bijušas ar mieru piešķirt aizdevumu tikai dolāros. «Putins saka, ka valūtas aizņēmēji paši uzņēmās riskus. Taču tad ir jāpaskaidro, kas ir riski? Vai mūsu valdības ekonomiskās politikas izgāšanās ir mūsu - aizņēmēju - risks?» sarunā ar Reuters jautā K. Fatejevs.
Komercbankas Krievijā gan apgalvo, ka visādi cenšas nākt pretim hipotēku ņēmējiem, taču esot robežas, kuras rubļa kursa straujā krituma dēļ nevarot pārkāpt pat visbagātākās bankas, jo tās izsniegto naudu arī esot aizņēmušās uz konkrētiem nosacījumiem.
Savukārt aizņēmēji, kuru kustība uzskata, ka no šīs problēmas Krievijā cieš 70 tūkstoši ģimeņu, uzsver, ka bankas izvairās pat pārskatīt maksājumu grafikus, jo valdība negrasoties iejaukties.
Līdz šim spilgtākā valūtas hipotēku ņēmēju protesta akcija bija pērn novembrī, kad viņi Maskavas upē ielaida 20 zārkus, uz kuriem bija rakstīti to banku nosaukumi, kas bija visneaktīvākās parādu restrukturizētājas.
Aizpagājušajā nedēļā vairāk nekā 80 cilvēki ielauzās Absolut-Bank filiālē Maskavā un pieprasīja tikšanos ar bankas vadību. Liela protesta akcija notika pie Bank Moskvi. Pēc sarunu izgāšanās ar bankas DeltaKredit vadību protestētāji bloķēja satiksmi pa blakus esošo ielu un kādu restorānu. Protesti notika pie bankas Otkritije, Raiffeisenbank, Moskommercbank, SMP-bank, VTB-24, Nordea, Sobinbank, Alfa-bank u. c.
Dažas bankas solījušas līdz 10. februārim tikties ar protestētājiem. Tie savukārt sola jaunus protestus pēc šī datuma, ja sarunas nenotiks vai nebūs sekmīgas.