Laika ziņas
Šodien
Migla

Lielā cīņa būs par amatiem

Premjerei Laimdotai Straujumai (Vienotība), kura pirmdien paziņoja par atkāpšanos, vēl kādu laiku var nākties turpināt iesākto, jo nekas neliecina, ka Vienotībai un tās sadarbības partneriem būtu sagatavoti nākamās valdības meti. Par gaidāmo Ministru kabineta demisiju runāja jau vairākus mēnešus, taču tagad partiju pārstāvji apgalvo, ka sēdīsies pie baltas lapas. Politiķu noskaņojums liecināja par nepiekāpību no visām pusēm un stingru turēšanos pie savām atbildības jomām.

Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) arī turpmāk vēlas vadīt Ekonomikas, Zemkopības, Aizsardzības, Veselības un Labklājības ministrijas. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis pieļāva vienīgi kādas jomas samainīšanu ar partneriem, jo ZZS vēlas iegūt arī Satiksmes ministriju vai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM). Ja ZZS pārņemtu satiksmes nozares vadību, tad, visticamāk, ministrijas vadībā atgrieztos tagadējais labklājības ministrs Uldis Augulis. Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) uzstās uz to, lai arī turpmāk Dace Melbārde būtu kultūras ministre un lai NA paliktu VARAM, Dienai sacīja NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars. Jaušams, ka par Dzintara Rasnača vadīto Tieslietu ministriju partija tā necīnīsies. Sestdien NA kongresā plānots partijas valdē ievēlēt arī kultūras ministri D. Melbārdi, kas būšot apstiprinājums tam, ka partija viņu novērtējot. D. Melbārdi un aizsardzības ministru Raimondu Bergmani (ZZS) atzinīgi vērtēja arī Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars, norādot uz sabiedrības atbalstu minētajiem ministriem.

Vienotībai kā premjera partijai komplektā varētu nākt finanšu un ārlietu ministru amati. Tās pārstāvji tagad vēl vada arī Iekšlietu un Izglītības un zinātnes ministriju. Taču koalīcijai plānots pieaicināt arī Latvijas Reģionu apvienību (LRA). Valdībā ir paredzamas plašākas pārmaiņas, lai arī sabiedrība sajustu, ka tā ir jauna valdība ar citu vilkmi, Dienai apstiprināja A. Kampars, kurš vēlas, lai partiju attiecības būtu koleģiālākas un tās visas kopā uzņemtos solidāru atbildību par valdības lēmumiem. «Mēs vairs nevēlamies tādu valdību, kur vieni var visu torpedēt, bet pēc tam atbildību uzliek Vienotībai,» sacīja A. Kampars.

Taču ZZS frakcijas vadītāja A. Brigmaņa bravūrība liecina, ka ZZS nav noskaņota atvieglot Vienotības dzīvi un izmantos visas iespējas, lai iegūtu sev vēlamās pozīcijas. Viņš nedomā, ka valdību varētu izveidot līdz gada beigām. «Ja valdības demisija tik ilgi brieda, tad visam jau bija jābūt gatavam,» sacīja A. Brigmanis. Ja Vienotība gribot paplašināt koalīciju, tad lai daloties ar LRA arī amatos. NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars pret LRA iesaistīšanu ir labvēlīgāk noskaņots, jo pēc Saeimas vēlēšanām Nacionālā apvienība pati bija rosinājusi LRA aicināt koalīcijā. R. Dzintars nedomā, ka ir pamats sākt sarunas ar pārmetumiem par nekoleģialitāti, jo valsts budžeta pieņemšana parādījusi pretējo - NA bijusi piekāpīgāka, nekā varbūt to sagaidīja partijas vēlētāji.

Lai izvēlētos premjera kandidātu un sagatavotu argumentus, ar kuriem sabiedrību pārliecināt par šo cilvēku, Vienotība, iespējams, cenšas iegūt laiku un sāks ar darāmo darbu plānu, kuru sagatavoja otrdien. Pamatā tie būs partijas simtgades plānā nosauktie uzdevumi, kurus paredzēts īstenot līdz Saeimas vēlēšanām 2018. gadā. Tostarp ir arī apņemšanās izveidot stiprus novadus, īstenojot pašvaldību refromu. «Ar novadu apvienošanas plānu viņi var vispār pie mums nenākt,» sacīja A. Brigmanis. Viņaprāt, sarunu sākšana ar darbu sarakstu izskatoties pēc laika novilcināšanas, jo galvenā cīņa būs par atbildības sfēru sadalīšanu.

A. Brigmanis uzskata, ka partijām vispirms jāpasaka sabiedrībai, kas atbildēs par Izglītības un zinātnes ministriju un par kādu izglītības reformas modeli tās ir vienojušās. Tam A. Kampars piekrīt un atzīst, ka ir jābūt ministram, kas spēs reformas īstenot. «Un tad vēl partijām ir jāpasaka, ka novadi var dzīvot mierīgi un neviens tos neapvienos,» piebilda ZZS frakcijas vadītājs. Tas radīja iespaidu par tīšiem centieniem parādīt Vienotības bezspēcību ZZS priekšā, labi apzinoties, ka bez ZZS nevienu valdību nevar izveidot. A. Kamparu tas nepārsteidz, jo «viņi ir labi iejutušies šajā lomā». Par koleģiālu darba stilu A. Brigmanis tomēr būšot gatavs diskutēt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bruklinas tilta skarbā cena

Pirms 155 gadiem Ņujorkā sāka būvēt tolaik pasaulē lielāko vanšu tiltu, kas savieno Īstriveras krastos esošās apkaimes – Manhetenu un Bruklinu. Tilta celtniecība ievilkās vairāk nekā 13 gadu garumā un...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?