Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Lielie uzņēmumi cenšas «apēst» mazos

Lai gan informācijas tehnoloģiju (IT) un virtuālo komunikāciju nozari pēdējos gados ierasts uzskatīt par inovatīvu un jauniem biznesa plāniem bagātu jomu, patlaban radušās bažas gan par ideju apsīkumu vairākos lielajos uzņēmumos, gan arī par dažu gigantu kontroles pieaugumu visā globālajā tīmeklī. Šīs bažas it īpaši aktualizējušās pēc tam, kad sociālais tīkls Facebook vienojās ar mobilās ziņapmaiņas servisu WhatsApp par vērienīgu pārņemšanas darījumu.

Miljardi par īsziņu servisu

Februāra pirmajā pusē kļuva zināms, ka pasaulē lielākais sociālais tīkls Facebook vienojies ar mobilās ziņapmaiņas servisu WhatsApp par lielāko pārņemšanas darījumu Facebook vēsturē. Par WhatsApp - servisu, kurā strādā tikai 32 cilvēki, taču kuram ir vairāk nekā 450 miljonu lietotāju visā pasaulē, Facebook gatavs samaksāt kopumā 19 miljardu ASV dolāru (gandrīz 14 miljardu eiro), turklāt, ja darījums neizdosies Facebook vainas dēļ, piekritis soda naudai miljarda ASV dolāru (~ 0,73 miljardi eiro) apmērā.

Iepriekšējais lielākais Facebook pirkums bija foto un video apmaiņas serviss Instagram, par kuru tika samaksāts miljards dolāru (~ 0,73 miljardi eiro). Jāpiebilst gan, ka summa 19 miljardu dolāru (gandrīz 14 miljardu eiro) apmērā šķiet fantastiska tikai pirmajā brīdī, jo patiesībā Facebook izmaksās WhatsApp īpašniekiem un investoriem četrus miljardus dolāru (~ 2,93 miljardi eiro), vēl 12 miljardu dolāru (~ 8,8 miljardi eiro) tiks izsniegti sociālā tīkla akcijās, ziņapmaiņas servisa tiešie dibinātāji trīs gadu laikā saņems vēl trīs miljardus dolāru (~2,2 miljardi eiro) Facebook ierobežotas pieejamības akcijās. Turklāt sociālais tīkls sava vadītāja Marka Cukerberga personā garantējis WhatsApp galvenajam izveidotājam Džanam Koumam vietu Facebook valdē, kā arī devis solījumu pēc darījuma beigām saglabāt servisa neatkarību un pašu zīmolu WhatsApp.

Jāatgādina, ka 2009. gadā darbību sākušais WhatsApp piedāvā aplikāciju, ar kuras starpniecību no viedtālruņiem iespējams nosūtīt īsziņai jeb SMS alternatīvus paziņojumus, tajā skaitā arī attēlus, video un audio failus. WhatsApp ziņas tiek pārsūtītas, izmantojot nevis mobilo operatoru pakalpojumus, bet gan interneta pieslēgumu, kas ļauj noteikt ļoti pievilcīgu cenu. Turklāt WhatsApp īpaši uzsver, ka nevāc nekādus datus par aplikācijas lietotājiem un uzreiz pēc nosūtīšanas izdzēš vēstījumus no saviem serveriem, tas ievērojami palielina pakalpojuma pievilcību viedtālruņu lietotāju skatījumā. WhatsApp vienkāršība un pieejamība arī novedusi pie tā, ka šo aplikāciju ik dienas izmanto 70% tās lietotāju, savukārt pat veiksmīgākajiem konkurentiem minētais rādītājs nepārsniedz 10-20%.

SMS popularitāte krīt

Informācijas tehnoloģiju eksperti uzskata, ka WhatsApp iegāde ir izdevīgs darījums Facebook gan tāpēc, ka vēlāk būtu jāmaksā ievērojami vairāk, gan tāpēc, ka līdz ar ziņapmaiņas servisu sociālais tīkls iegūst lielu jauniešu auditoriju, kura, kā liecina neoficiāli dati, šobrīd masveidā pamet sociālos tīklus, un arī auditoriju tā dēvētajās attīstības valstīs, it īpaši jau Ķīnā, Brazīlijā un Krievijā, kur Facebook tā arī izrādījies nespējīgs izkonkurēt vietējos sociālos tīklus. Vienlaikus tiek norādīts, ka Facebook necentīsies integrēt WhatsApp sociālajā tīklā, kā arī pārblīvēt ziņapmaiņas servisu ar reklāmām, tajā skaitā - pašslavinošām, jo konkurence mobilo aplikāciju jomā ir liela un auditorijas gaume - mainīga.

Tiek arī uzsvērts, ka patlaban - tieši SMS divdesmit gadu jubilejā - parastās īsziņas strauji zaudē popularitāti un pasaulē uz vienu SMS tiek nosūtītas jau divas viedtālruņu ziņas. Pēc britu konsultāciju kompānijas Ovum aprēķiniem, mobilo sakaru operatori 2013. gadā ziņapmaiņas servisu intensīvās darbības dēļ pasaulē kopumā zaudējuši 32,5 miljardus ASV dolāru (~23,8 miljardi eiro), un tiek lēsts, ka 2016. gadā ziņapmaiņas servisi būs samazinājuši mobilo sakaru operatoru peļņu jau par 54 miljardiem ASV dolāru (~39,6 miljardi eiro).

Jāatceras arī, ka M. Cukerbergs vairākkārt uzsvēris, ka Facebook izveidots par pelnošu uzņēmumu - pērnā gada pēdējā ceturksnī sociālā tīkla peļņa bija 2,6 miljardi ASV dolāru (~1,9 miljardi eiro) - un viņš vēlas pievērsties «patiesi globālu jautājumu risināšanai». Viens no šādiem «patiesi globāliem» uzdevumiem ir tās cilvēces daļas, kurai patlaban nav pieejas internetam, pieslēgšana globālajam tīmeklim, jo šobrīd internetu lieto tikai 2,7 miljardi cilvēku jeb aptuveni trešdaļa mūsu planētas iedzīvotāju.

Lai palīdzētu vismaz pieciem miljardiem cilvēku piekļūt globālajam tīmeklim, M. Cukerbergs sācis īstenot projektu internet.org. Tiesa, palīdzība varbūt arī nav gluži nesavtīga, jo jaunie interneta lietotāji tāpat izmantos ne tikai Facebook, bet arī Instagram, WhatsApp un citus pasaulē lielākā sociālā tīkla dibinātājam piederošus servisus.

Izzūd pavisam

Vienlaikus WhatsApp pārņemšana aktualizējusi arī jautājumu par uzņēmumu pārņemšanām IT jomā kopumā, liekot runāt par dažu uzņēmumu kontroli pār visu interneta vidi. WhatsApp centās iegādāties arī Google, kas, pēc neoficiālas informācijas, esot piedāvājusi par servisu desmit miljardu dolāru (~ 7,3 miljardi eiro), savukārt pirms neilga laika Facebook piedāvājumu triju miljardu dolāru (~ 2,2 miljardi eiro) apmērā noraidīja cits mobilais ziņapmaiņas serviss Snapchat.

Tikmēr kompānijas Simply Business, kura jau 15 gadu nodarbojas ar informācijas apkopošanu par darījumiem šajā nozarē, statistika liecina, ka tā dēvētais lielais piecnieks - Apple, Amazon, Google, Yahoo! un Facebook (šajā sarakstā tradicionāli netiek iekļauts Microsoft, kura pamatdarbības joma tomēr ir programmnodrošinājuma izstrāde) - tikai 2013. gadā pārņēmis aptuveni 65 dažādus uzņēmumus.

Kopumā pēdējos 15 gados pats aktīvākais citu uzņēmumu uzpircējs ir Google (143 iegādātas kompānijas), taču pērn pirmajā vietā izvirzījās Yahoo!, kas iegādājās 25 dažādus nozares uzņēmumus, turklāt pārņemtie uzņēmumi gandrīz vienmēr tika likvidēti, to speciālisti pārgāja darbā uz Yahoo!, bet tehnoloģijas tika iekļautas interneta ilgdzīvotāja piedāvātajos risinājumos.

Nevar teikt, ka Yahoo! stratēģija, kas paredz pirkumu individualitātes likvidēšanu, būtu neveiksmīga, jo pērn Yahoo! pirmo reiz kopš 2011. gada maija izdevās panākt, ka tam piederošos portālus interneta citadelē ASV mēnesī apmeklē vairāk unikālo lietotāju nekā Google - 2013. gada jūlijā šie rādītāji bija attiecīgi 196,6 miljoni Yahoo! apmeklētāju un 192,3 miljoni Google apmeklētāju.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Pārņemšanas un apvienošanās darījumi

Yahoo! - 25 darījumi 2013. gadā.
Google - 19 darījumu 2013. gadā.
Apple - 10 darījumu 2013. gadā.
Facebook - 7 darījumi 2013. gadā.
Amazon - 4 darījumi 2013. gadā.
2012. gadā IT un virtuālo komunikāciju nozarē notika kopumā 3800 pārņemšanas un apvienošanas darījumu - par 14,2% vairāk nekā 2011. gadā.
Darījumu skaits ar investīciju fondu piedalīšanos 2012. gadā palielinājās par 27,8% - no 180 līdz 230 darījumiem.
Vērienīgākie pirkumi IT un virtuālo komunikāciju nozarē pēdējā laikā: Facebook iegādājies WhatsApp, Google - Motorola Mobility, Yahoo! iegādājies Broadcast.com, Amazon - Zappos, Apple - Anobit.
Avoti: Simple Business, IDC

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?