Apdrošinātāji un Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvji pat apgalvo, ka pēdējos gados motociklisti kļuvuši apdomīgāki un brauc prātīgāk, lai gan galvenais motociklu avāriju iemesls - ātrums - joprojām ir aktuāls. Par to liecina arī nesen internetā ievietotais video, kas liecināja, ka cauri Rīgai kāds motociklists izbraucis astoņās minūtēs. Pārgalvīgi, bet šoreiz, par laimi, bez bēdīgām sekām.
Nesargā josta un bleķi
Daudzas traumas, ko avārijās gūst motociklu vadītāji un pasažieri, ir ļoti smagas, var būt nāvējošas vai radīt neatgriezeniskas sekas veselībai un tādējādi būtiski ietekmēt visu turpmāko cilvēka dzīvi.
Uzņēmējs Longrīds Vaivars, pieredzējis braucējs, savulaik ar motociklu cietis nopietnā avārijā, kas atstājusi smagas sekas un mainījusi visu jaunā, dzīvespriecīgā puiša ikdienu. «Avārija notika, jo vieglā automašīna izbrauca priekšā manam motociklam un apstājās,» stāsta Longrīds Vaivars. Līdz traģiskajai avārijai viņam jau bija ievērojama motocikla vadīšanas pieredze: «Pirms gadiem desmit biju ar motociklu izbraukājis ārzemes un nebiju iekļuvis nevienā avārijā. Arī braucot pa Latvijas ceļiem viss bijis normāli, bez negadījumiem, sadursmēm ar citiem transporta līdzekļiem,» klāsta Longrīds. Nebija noslēpums, ka puisim patika ātrums un viņam patiešām veicās… līdz nelaimīgajai avārijai.
«Vieglo automašīnu vadītāji bieži neievēro motociklistus. Var sacīt, ignorē motociklus - piespiež pie ceļa malas, nogriež motociklistiem ceļu, jo vieglo automašīnu vadītājiem ir vienalga, kā jūtas motociklu vadītāji un cik riskantā situācijā uz ceļa motociklisti nonāk,» uzskata L. Vaivars, kurš pats ar motociklu vairs nebrauc, viņa ikdiena tagad paiet uz četriem riteņiem - automašīnā. Pēc viņa domām, motociklu vadītāji ir apdomīgāki nekā autobraucēji, jo «protams, ka, uz četriem riteņiem braucot, uz ceļa ir vieglāk un vienkāršāk, nekā braucot uz diviem riteņiem. Motocikla vadītājam uz ceļa ir svarīgs katrs centimetrs».
Longrīds Vaivars ir pārliecināts, ka avārijas, kurās cieš motociklisti, skaits mazināsies tad, kad cilvēkiem, kuri mācās, lai iegūtu tiesības, tiks iemācīts uz ceļa respektēt arī motociklu vadītājus.
«Motociklisti bieži gūst smagas traumas tāpēc, ka viņi ir praktiski neaizsargāti. Jebkurā negadījumā viņi uzreiz nonāk tiešā sadursmē ar šķēršļiem un ceļu un ir pakļauti tiešai inerces spēku iedarbībai uz ķermeņa daļām un orgāniem. Viņiem nav ne drošības jostas, ne gaisa spilvenu, nav mašīnas bleķu, kuri sargā un mazina traumu sekas,» norāda Mārtiņš Šics, uzsverot, ka parasti avārijās motociklisti gūst nopietnas kombinētas traumas. Biežākās ir roku un kāju garo kaulu lūzumi, kas kombinējas ar smadzeņu satricinājumu un ādas nobrāzumiem. Motociklistu smagās un nāvējošās traumas parasti ir galvaskausa lūzumi ar asins izplūdumiem smadzenēs, kakla skriemeļu lūzumi ar muguras smadzeņu pārrāvumiem un paralīzi. Izdzīvojušajiem tā paliek uz mūžu. Aknu un arī liesas plīsumi ar sekojošu strauju noasiņošanu. M. Šics arī atgādina, ka ārkārtīgi būtiska motociklistiem, lai sevi maksimāli pasargātu no smagām traumām, ir laba ķivere un saprātīgi izvēlēts braukšanas ātrums, jo traumu smagums pēc kritieniem ir proporcionāls ātrumam.
Prātīgie un neprātīgie
Kompānija Seesam Latvia, kas ieņem vadošu lomu motociklistu civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā Latvijā, informē, ka ar katru gadu pieaug motociklistu iegādāto OCTA polišu skaits. Tas liecina, ka motociklisti kļūst apdomīgāki. Uzņēmuma pārstāvji, analizējot pēdējo gadu statistiku, secina, ka motociklisti brauc prātīgāk un retāk iekļūst avārijās. Daudz kas gan atkarīgs no pašiem motociklistiem, viņu braukšanas prasmes un satiksmes noteikumu ievērošanas. Piemēram, negadījums, kas 15. jūnijā notika ar motocikla vadītāju Rugāju novada Lazdukalna pagastā, ir «paraugstunda» tam, kā nedrīkst braukt ar motociklu vai jebkuru citu transporta līdzekli. Šajā gadījumā motocikla vadītājs bija sēdies pie stūres bez braukšanas tiesībām, turklāt pamatīgā reibumā - viņa organismā tika konstatētas 2,3 promiles alkohola. Pēc negadījuma atklājās, ka motocikls nav bijis reģistrēts, tam nebija veikta tehniskā apskate un iegādāta OCTA polise. Turklāt iereibušais vīrietis nebija izvēlējies drošu braukšanas ātrumu, kā rezultātā netika galā ar vadību, nobrauca no ceļa un apgāzās. Šajā gadījumā vadītajam gan zināmā mērā paveicās - viņš tikai traumēja roku. Taču, kā atgādina apdrošinātāji, neprātīga braukšana var novest gan pie smagām traumām, gan draudēt ar administratīvo un kriminālatbildību.