Finanšu eksperti uzsver, ka zemais termiņdepozītu ienesīgums nav iemesls, lai atteiktos no uzkrājumu veidošanas, jo ieguldītājiem pieejamas alternatīvas, kas saistītas ar dažāda riska pakāpes ieguldījuma fondiem un uzkrājošo apdrošināšanu. Ņemot vērā, ka uz procentu likmju kāpumu tuvākajā laikā nav ko cerēt, ir pamats domāt, ka augs dažādu alternatīvo ieguldījumu veidu popularitāte.
Atrast piemērotāko
Dinamiskā evolūcija, ko pēdējos gadu desmitos piedzīvojis pasaules finanšu tirgus, ieguldītājam ļauj tikt pie zināma naudas ienesīguma arī tad, ja banku depozītu procentu likmes tuvojas nullei. Jāņem gan vērā, ka investīciju risks var būt ievērojami lielāks nekā parastiem termiņnoguldījumiem, taču arī potenciālās peļņas iespējas ir ievērojami lielākas. Šajā ziņā par samērā interesantu uzkrājumu veidu uzskatāmi ieguldījumu fondi.
SEB bankas uzkrājumu un ieguldījumu vadītājs Kārlis Purgailis kā galveno priekšrocību min ieguldījumu fondu dažādās investīciju stratēģijas, kas dod iespēju ieguldītājam izvēlēties sev piemērotāko riska līmeni - atkarībā no ieguldītāja attieksmes pret iespējamiem zaudējumiem. Bankas Baltikums analītiķe Jekaterina Kuzmina skaidro, ka fonda līdzekļi var tikt ieguldīti dažādos finanšu instrumentos, piemēram, parāda vērtspapīros, akcijās, atvasinātos finanšu instrumentos vai nekustamajā īpašumā, atbilstoši fonda pārvaldnieka izvēlētai stratēģijai. Saņemtie procenti un ieguldījumu vērtības pieauguma gadījumā iegūtā peļņa tiek attiecināta uz visiem investīciju fonda ieguldītājiem proporcionāli viņu ieguldījumam. «Atšķirībā no termiņnoguldījumiem ar fiksēto ienākumu, iegādājoties fonda daļas, investoram ir plašākas iespējas piedalīties finanšu tirgus augšanas procesā, taču tas nenozīmē, ka nepieciešamas lielas naudas summas, jo pat ieguldītājs ar nelielu naudas summu var piekļūt gandrīz jebkuram pasaules vērtspapīru tirgum, iegādājoties attiecīgā fonda daļas,» piebilst J. Kuzmina. Kā otru lielāko priekšrocību K. Purgailis min fondos ieguldīto līdzekļu likviditāti. Ieguldījumi fondos ir brīvi pārdodami, tādējādi pārvēršami naudā īsā termiņā.
Investīciju kompānijas Finasta Asset Management valdes loceklis Andrejs Martinovs stāsta, ka fondos ir iespēja sākt ieguldīt ar nelielām summām, pat ar pāris desmitiem eiro. Komplektā ar likviditāti, kas ļauj ātri pirkt un pārdot fondu daļas, kā arī samērā plašo ieguldījumu spektru, ļaujot ar fondu palīdzību pastarpināti veikt ieguldījumus gan viskonservatīvākajos finanšu instrumentos, kas ir saistīti ar attīstīto valstu obligācijām, gan riskantajos, kas ietver gan akcijas, gan zeltu, naftu vai kādas citas izejvielas, potenciālajam investoram ir iespēja operatīvi reaģēt uz tirgus svārstībām, tādējādi sabalansējot risku un peļņu. Tiesa, eksperti norāda arī uz kādu mīnusu - investīciju fondos nav ieguldītās pamatsummas atmaksas garantija, kā tas ir ar termiņnoguldījumiem līdz 100†000 eiro.
Atgūt nodokļus
Vēl viena alternatīva ir naudas atvēlēšana uzkrājošajai dzīvības apdrošināšanai. Taču atšķirībā no investīciju fondiem uzkrājošajā apdrošināšanā līdzekļu likviditāte ir ievērojami zemāka. A. Martinovs skaidro, ka apdrošināšanas līgums tiek slēgts vismaz uz pieciem gadiem, tādējādi pirmajā gadā iemaksāto summu nāksies iesaldēt uz vairākiem gadiem. Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana pēc būtības ir divu - dzīvības un/vai nelaimes gadījumu apdrošināšanas un uzkrājumu - produktu apvienojums, t. i., papildus apdrošināšanai persona veido uzkrājumu.
K. Purgailis skaidro, ka uzkrājumu veidošana, izmantojot šo produktu, var tikt veikta vai nu ar garantētu ienesīgumu, vai ieguldot ieguldījumu fondos. «Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu ieguldījumu fondos dod iespēju izvēlēties katram pieņemamu riska līmeni, līdz ar to nosakot iespējamo ienesīgumu. Iegādājoties šo produktu, būtiski saprast, ka apdrošināšanas līgums paredz noteiktus atskaitījumus - gan riska prēmijas, gan komisijas, kas jāsedz ieguldītājiem un kas var samazināt uzkrājuma summu,» piebilst SEB finanšu speciālists. Tomēr viens no galvenajiem ieguvumiem, ko daudzi saredz šajā finanšu veidā, ir iespēja daļēji atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Normatīvie dokumenti paredz iespēju saņemt 24% atmaksu no IIN iemaksātās summas,†kura nepārsniedz 10% no bruto darba samaksas taksācijas gadā. «Uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas ienesīgums ir tieši atkarīgs no izvēlētās uzkrājumu stratēģijas, proti, ar garantētu ienesīgumu vai tirgum piesaistītu ienesīgumu. Uzkrājuma aprēķinam ar garantētu ienesīgumu tiek piemērota garantēta gada likme 2% apmērā,» stāsta K. Purgailis. Vēl jāpiebilst, ka uz IIN rēķina ieguldītājiem guvumu sola arī pensiju fondi.
Par labu alternatīvu termiņnoguldījumiem kredītiestādēs uzskatāmas krājobligācijas, vērtē A. Martinovs. Pēc būtības tas ir noguldījums jeb termiņdepozīts Valsts kasē un paredzēts iedzīvotājiem, skaidro investīciju eksperts. Krājobligācijas ir viegli iegādāties bankā vai pastā par summu, sākot no 50 eiro. «To ienesīgums svārstās atkarībā no termiņa, kas var būt no pusgada līdz 10 gadiem, un ir no 0,2% līdz 2,4% gadā. Ienākums no krājobligācijām ir atbrīvots no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, un tās var pieprasīt dzēst pirms termiņa,» norāda ieguldījumu speciālists.
J. Kuzmina vērš uzmanību uz krājobligāciju investīciju drošību: «Ņemot vērā valsts investīciju līmeņa reitingu, var uzskatīt, ka valsts parāda bankrota risks ir zems.»