Vienreiz ir pamats pa riktīgam dusmoties. Pēdējo divu gadu laikā mēs esam cītīgi klausījušies dažādu banku sektora ekspertu pamācības par to, kā mums dzīvot - taupīt, konsolidēt, netērēt un, protams, glabāt naudu bankās. Pat likums tiek gatavots, ka naudu skaidrā vairs nedrīkstēs glabāt. Vēl pirmdien (!) viens no tādiem masu mediju iecienītiem ekspertiem, Ģirts Rungainis, Dienas Biznesam viedi stāsta: «Vecāku problēmas nav meitas problēmas, pieņemu, ka FKTK ir rūpīgi uzraudzījusi Krājbanku, tāpēc visam būtu jābūt kārtībā. Tik pieredzējis prezidents kā Ivars Priedītis noteikti nebūtu pieļāvis nelikumības bankā (!!!!)». Un - še tev, žīdiņ, vasarsvētki! Ivars Priedītis jau aiz restēm. Atkal viens trieciens visu mūsu konsolidētajām kabatām - tieši no banku sektora (un, kā zināms, tas nebūt nav pirmais… un vai pēdējais?). Laikam tāpēc mēs te visi savilkām jostas, lai varētu satīrīt kārtējās bankas šmuci?
Intervijā Dienai Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs klāstīja, ka banku sistēma rūpīgi «skrīningo» mūsu ekonomiku un valdības budžeta programmas pareizību, lai būtu pārliecinātas un varētu izšķirties par to, vai var kreditēt droši tautsaimniecību. Un, ja nav pārliecinātas, tās naudu pietur. Aizkustinoši. Starp citu, tā ir mūsu nauda, ko tās pietur. Bet kas «skrīningo» bankas? Šobrīd dzirdamas runas - paši vainīgi, ka turējāt naudu Krājbankā, tas jau tāds krievu bizness un tam jau uzticēties nevar. Bet piedodiet - tā ir banka Latvijas valsts teritorijā, kas pakļaujas Latvijas likumiem un normatīviem un tātad arī kontrolei no Latvijas oficiālo iestāžu puses. Šobrīd dzirdam, ka banku galvenais uzraugs FKTK ir veicis kontroles Krājbankā jau mēnešiem ilgi, tā pārstāvis piedalījies Krājbankas valdes sēdēs. Skatījās un neko neredzēja? Un FKTK priekšsēdētāja Irēna Krūmanes kundze atpūtās atvaļinājumā? Nez vai par viesnīcu viņa bija plānojusi norēķināties ar Krājbankas karti?
Krājbankas lieta esot nodota prokuratūrai, un policija sākusi izmeklēšanu. Domājams, tikai loģiski būtu, ja šīs izmeklēšanas ietvaros prokuratūra mēģinātu arī noskaidrot varonīgo, nebūt ne tik maz apmaksāto, banku uzraugu izdarības un neizdarības šīs bankas krīzes novēršanā. Un pašam FKTK būtu jānāk klajā ar nopietnu notikušā analīzi un vērtējumu. Jo citādi - tas ir vēl viens arguments cilvēkiem saņemt naudu aploksnēs un norēķināties ar koferīšiem. Un strauji pārvietoties uz ekonomikas pelēko zonu.
Mēs tikko pacilātībā nosvinējām valsts svētkus. Laba pēcsvētku dāvana ir sanākusi - tā teikt, ar ģīmi realitātē. Sevišķi tiem, kam varbūt uz Krājbankas kartes bija pēdējie pirmsalgas vai pensijas lati, ar ko šai nedēļai iepirkt pārtiku. Cerams, ka vismaz par viņiem valdība spēs pietiekami operatīvi parūpēties.
P. S. Izrādās, Krājbankas prezidenta «bezatbildīgās» rīcības dēļ no tās pazuduši nieka 100 miljoni latu. Tā vienkārši...