Apmeklējis armijas bāzi Teksasā un apsveicinājies ar kara veterāniem, prezidents otrdienas vakarā atgriezās Baltajā namā, kur ar televīzijas starpniecību simboliski pielika punktu amerikāņu līdzdalībai asiņainajā karā. Tajā gājuši bojā vairāk nekā 4400 ASV karavīru un ap simts tūkstošiem civiliedzīvotāju, taču galvenais uzdevums nav sasniegts. Lai arī Irākā vairs nav S. Huseina režīma un formāli tā skaitās demokrātiska valsts, iedzīvotāji tur nevar justies drošībā. Kaujinieki ir aktivizējušies un Irākā palikušajiem 50 tūkstošiem amerikāņu militārpersonu klāsies grūti.
Jauna misija
Lai uzlabotu viņiem omu un atzīmētu vēsturisko notikumu, otrdien karavīrus apciemoja viceprezidents Džo Baidens. Trešdien viņš kopā ar Irākas amatpersonām piedalīsies ceremonijā par godu jaunas operācijas sākšanai. Tā nosaukta Jaunā rītausma un paredz, ka ASV karavīri konsultēs un palīdzēs irākiešiem uzturēt kārtību savā valstī. Tā ilgs līdz 2011. gada beigām, kad no Irākas izvedīs visus amerikāņu spēkus.
Karu nosodošie apskatnieki uzskata, ka operācijas slēgšana ir tikai «acu aizmālēšana» un ka amerikāņi turpinās darboties Irākā kā līdz šim. Savukārt paši irākieši baidās, ka bez ārzemnieku aizsardzības varētu piedzīvot kaujinieku atriebību. «Situācija kļūst sliktāka, jo armijas atvilkšana notiek politiskā vakuuma laikā,» aģentūrai AFP sūdzējās 36 gadus vecais Bagdādes tirgotājs Salahs Abu al Kasims. «Ja politiķi turpinās cīnīties par krēsliem, būs vēl sliktāk.»
Amerikāņiem jāpaliek
Irākas armijas komandieris, ģenerālleitnants Babakers Zebari jau 11. augustā brīdināja, ka pilnīga ASV karaspēka aiziešana ir pārsteidzīga: «Ja man jautātu par armijas izvešanu, es teiktu politiķiem: ASV karavīriem jāpaliek, līdz Irākas armija būs pilnībā gatava 2020. gadā.»
Lai arī nemieri vairs nav tik intensīvi kā pirms trīs, četriem gadiem, īsti drošāk nav kļuvis. Šogad mēnesī vidēji nogalināti pa 300 cilvēkiem, bet jūlijs bija asiņainākais mēnesis kopš 2008. gada maija. Taču amerikāņu pacietība sāk izsīkt. Ekonomiskās krīzes skartā valsts vairs nevar atļauties ieguldīt aizjūru operācijās tik prāvus līdzekļus kā iepriekš. Arī karavīru lietās asinis sanikno. USA Today/Gallup veiktā aptauja rāda, ka 63% ASV iedzīvotāju ir pret atkārtotu armijas nosūtīšanu uz Irāku pat tad, ja irākieši nespēs uzturēt kārtību savā valstī.