Ja radusies neliela veselības problēma, bet nav iespējams sazināties ar savu ģimenes ārstu, var zvanīt pa ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 un saņemt telefonisku konsultāciju par vienkāršām veselības problēmām, kuru risināšanai nav nepieciešama neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana. Gadījumā, ja nokļūt pie ģimenes ārsta nav iespējams, bet šķiet, ka radušies nopietni veselības sarežģījumi, pēc palīdzības var vērsties pie dežūrārsta. Dežūrārsti ir pieejami gan Rīgā, gan citās pilsētās. Dežūrārsta pienākums ir nodrošināt palīdzību visiem iedzīvotājiem ārstniecības iestādes darbības teritorijā neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta pacients ir reģistrēts.
Ja radusies ļoti nopietna veselības problēma, zvanot pa tālruni 113, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Plašāka informācija par neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu atrodama mājaslapā http://www.nmpd.gov.lv. Ir situācijas, kurās pieejama veselības aprūpe mājās, tā tiek nodrošināta pacientam pēc operācijas, pārciestas slimības vai traumas tajā periodā pacienta dzīvesvietā. Veselības aprūpi mājās nodrošina medicīnas māsas vai ārstu palīgi. Par visiem valsts garantētās veselības aprūpes jautājumiem var uzzināt, zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darbadienās no plkst. 8.30 līdz 17.00.
No 1. novembra darbu sācis Nacionālais veselības dienests, kas ir Veselības norēķinu centra un Veselības ekonomikas centra funkciju un uzdevumu pārņēmējs. Pacientiem noderīga informācija, kas iepriekš bija meklējama Veselības ekonomikas centrā, piemēram, par kompensējamajiem medikamentiem, tagad atrodama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv.
Ikvienam pacientam svarīgi ir pārzināt savas tiesības. Nozīmīgie normatīvie dokumenti, kuros vērts ieskatīties, ir: Pacientu tiesību likums, Fizisko personu datu aizsardzības likums un Ārstniecības likums. Ieteicams arī laiku pa laikam ielūkoties Veselības ministrijas mājaslapā www.vm.gov.lv, kur atrodama informācija par veselības aprūpes politiku.
Ja radušās šaubas par saņemtās veselības aprūpes kvalitāti, var vērsties Veselības inspekcijā, kuras ārsti eksperti veiks notikušā apstākļu pārbaudi un sniegs atzinumu par situāciju. Palīdzību gadījumos, kas saistīti ar veselības aprūpes organizāciju, ārstniecības personu darbu, saņemto medicīnisko pakalpojumu kvalitāti un pacientu tiesībām, var saņemt arī, vēršoties pie Pacientu ombuda.