Vizīte pie kouča
Projekta Dienas starts dalībniekiem visa šī gada garumā ir sniegta iespēja par velti izmantot izaugsmes treneres Katrīnas Ošlejas pakalpojumus. Patlaban pie speciālistes pēc palīdzības ir vērsusies suņu mazgātavas Tīrās ķepas veidotāja Iveta Preisa-Imaka un izgudrotājs no uzņēmuma Greynut - Kristiāns Līcis.
Iveta stāsta, ka ar Katrīnu Ošleju ir tikusies vienreiz: «Man tas palīdzēja nospraust rīcības plānu un noteikt termiņus tā īstenošanai. Es sāku vairāk pētīt, ko dara un kā līdzīgas problēmas risina konkurenti, kas darbojas manā jomā. Zvanīju, braucu ciemos un runājos. Teikšu gan atklāti - baigi atsaucīgie viņi nebija un nekādus biznesa noslēpumus neatklāja. Tomēr guvu jaunu ieskatu nozarē, un tas radīja jaunas idejas, kuras pašreiz attīstu.»
Arī Kristiāns ar gūto pieredzi ir ļoti apmierināts. Viņš ar kouču ir ticies trīs četras reizes, un šīs sarunas ir palīdzējušas skaidrāk definēt ar biznesu saistītos mērķus. «Ir ļoti derīgi paskatīties uz sevi no malas. Tas palīdz nopietni saņemties, es ieguvu arī jaunas zināšanas laika plānošanas organizācijā. Definē mērķi, atbildi uz jautājumiem, kas ir nepieciešams šā mērķa sasniegšanai, un sasniedz to,» Kristiāns rezumē.
Palīdz, uzdodot jautājumus
Katrīnai Ošlejai ir organizāciju psihologa izglītība, un viņa ilgus gadus ir strādājusi arī personālvadības konsultāciju jomā. «Par koučingu sāku interesēties 2006. gadā, tad arī sāku mācības. Šajā jomā aktīvi strādāju pēdējos trīs četrus gadus,» viņa stāsta.
«Ja mēs runājam par ieguvumiem, ko no koučinga var saņemt uzņēmēji, galvenais no tiem - kouča piesaiste uzņēmuma vadītājam palīdz ieraudzīt lielo biznesa bildi kopumā. Katrs gadījums ir individuāls, tomēr tipiskākā problēma ir laika menedžments - lietas tiek atliktas, netiek izdarītas līdz galam, ar kaut kādām problēmām uzņēmējs vienkārši netiek galā. Un ļoti bieži galvenais vaininieks šādām aizķerēm ir slikta plānošana,» stāsta K. Ošleja. Viņa atklāj, ka lielākais izaicinājums ir ieviest psiholoģijas radītos risinājumus biznesa vadības problemātikā: «Ja klasiskajā psiholoģijā fokuss tiek vērsts cilvēka pagātnē, tad koučingā - tagadnē un nākotnē. Līdzīgi kā psiholoģijā - koučs uzdod uzņēmējam jautājumus, un, meklējot uz tiem atbildes, uzņēmējs pats rod problēmu risinājumu. Otrs aspekts ir regulārs kontakts ar kouču, kas savukārt disciplinē, jo nodrošina virzību problēmu risināšanas procesā. Cilvēkam ir jāsaņemas un problēmas jārisina, pretējā gadījumā jāskaidro, kas ir šķēršļi, kuri traucē to darīt. Kas procesā ir iestrēdzis un kas neļauj nonākt pie rezultāta.»
Parasti koučinga seanss ilgst stundu vai mazliet ilgāk, un pakalpojuma cena ir no Ls 30-200. K. Ošleja stāsta, ka cenu galvenokārt nosaka kouča pieprasījums un viņa profesionalitātes bagāža: «Patlaban mūsu asociācijā ir 20 biedru, bet kopumā Latvijā šajā jomā praktizē aptuveni 80 kouču. Savukārt mūsu klienti ir gan pieredzējuši uzņēmēji, gan arī jaunie censoņi. Pēdējie gan visbiežāk izmanto Koučinga nedēļas sniegtās iespējas, kad konsultāciju pie personības izaugsmes trenera var saņemt par velti.»
Traucē aizņemtība
Pārējie Dienas starta dalībnieki iespēju tikties ar kouču vēl nav izmantojuši. Galvenais iemesls, kas izskan, ir laika trūkums. «Es esmu diezgan aizņemts ar ikdienas darbiem, bet es šo iespēju noteikti centīšos nepalaist garām,» saka Aivars Tomiņš. Līdzīgās domās ir Valters Zirdziņš: «Vasaras virpulī kaut kā tas ir paskrējis garām, bet joprojām gribu pieteikties, mani tas tiešām interesē.» Arī Reinim Balodim ir traucējis attālums un aizņemtība: «Es uz Rīgu tomēr nebraucu tik bieži, vasara ir ļoti noslogots laiks, turklāt vēl kājas trauma, kas apgrūtina pārvietošanos.» Kouča pakalpojumus vēl gribētu paspēt izmantot arī Līga Auziņa: «Tas manā uzņēmējdarbības haosā noteikti ieviestu sistēmu. Man to noteikti vajag... Tikai - līdz šim viss ir kā vāveres ritenī.»
Vienīgi Andris Lazdāns tieši pasaka, ka personības izaugsmes treneris viņam īsti nav nepieciešams: «Man jau tomēr šķiet, ka visus iemeslus attiecībā uz nepadarītajiem darbiem un apstākļus, kāpēc tie nav padarīti, mēs pietiekami labi pārzinām paši. Mēs zinām, ko un kā nedarām, un vēl viens cilvēks, kas atnāktu un to pateiktu, diezin vai kaut ko mainītu vispārējā lietu izkārtojumā,» smejas uzņēmējs.