Nejauši notvertas ielas ainas un pacietīgi gaidīti kadri, apstādināti ikdienas mirkļi sabiedriskajā transportā, fotogrāfam priecīgi pozējoši bērni, kas iztraucēti savās pagalma rotaļās, salijuši garāmgājēji un rudens miglā fotografēta pilsēta - tas viss skatāms izstādē Ielu fotogrāfija, kas šodien ver durvis apmeklētājiem Latvijas Fotogrāfijas muzejā Rīgā, Mārstaļu ielā 8. Abās muzeja izstāžu zālēs izstādīti septiņu mūsdienu foto autoru darbi, ieturēti vienā žanrā - ielu fotogrāfija. Uzņēmumi tapuši laika posmā no 2010. līdz 2015. gadam un aptver vairākas pilsētas, bet galvenokārt - Rīgu.
Izstādē ar saviem darbiem piedalīsies Irēna Stefanoviča, Laura Appena, Gints Ivuškāns, Juris Justs, Olafs Ošs, Romāns Drics un Viesturs Pinka. Katram no septiņiem izstādes autoriem ir savs rokraksts un viedoklis par ielu fotogrāfijas uzdevumiem, kā arī atšķirīga pieredze fotogrāfijā. Kāds fotogrāfijas uzņēmis, pārvietojoties tikai vienā Rīgas autobusa maršrutā, ļaujot skatītājam minēt un nojaust tā sākuma un gala pieturu, ieraudzīt pasažieru dažādību un ainavas mainību. Cits dokumentējis konkrētu pilsētas daļu, bet vēl kādam laika un vietas konteksts darbos nav svarīgs, noteicošā ir no dzīves izrautā ekspresija, kas piepilda fotogrāfijas ar īpašu atmosfēru.
Juris Justs fotografēšanu apguvis no mākslas un foto grāmatām. Šogad viņa darbi iekļuva interneta žurnāla Fotokvartāls Portfolio balvas finālā. «Esmu rīdzinieks un cenšos iemūžināt mūsu pilsētas vidi, tās īpašo atmosfēru. Parasti nemeklēju konkrētus tēlus vai momentus. Drīzāk jūtos kā vārtsargs, kurš ir gatavs būt vajadzīgajā vietā un laikā, lai uzņemtu kadru. Mani vienmēr pārsteidz pasaule. Kolekcionēt tās unikālos mirkļus, kas nepārtraukti atklājas dažādās un daudzveidīgās izpausmēs, ir liels prieks. Fotogrāfija tomēr ir savas pasaules daļēja atspoguļošana, kurā katrs skatītājs redz kaut ko individuālu,» stāsta Juris. Viņš norāda, ka fotogrāfiskajā darbībā daudz eksperimentē, fotografējot dažādos laika apstākļos un bieži - nepietiekamā apgaismojumā. Darba gaitā gadoties arī piedzīvojumi. «Pāris reižu ir nācies glābties uz mašīnas kapota, jo dažiem suņiem nepatīk, ka viņiem uzsmaida, savukārt bomži mēģina ielīst kadrā, lai vēlāk par savu modeļa darbu prasītu naudu. Galvenais ir rīkoties pārliecinoši, arī smaids vai draudzīgs acu kontakts var mīkstināt slideno situāciju. Ievēroju arī principu nekontaktēties ar iereibušiem cilvēkiem,» bilžu tapšanas procesa aizkulises atklāj ielu fotogrāfs.
Izstāde Ielu fotogrāfija Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma līdz nākamā gada 17. janvārim.