Izolēt neesot bijis pamata
«Viņš bija skaidrā, liecības sniedza sakarīgas, tajās neparādījās nekādi īpašie neloģismi,» VP pārstāve Sigita Pildava skaidro, kādēļ izmeklētāji nav uzskatījuši par vajadzīgu 1955. gadā dzimušo šoferi nosūtīt uz psihiatrisko pārbaudi, lai arī sākotnēji, tūlīt pēc avārijas, viņa izteikumi vedināja domāt par garīgu nelīdzsvarotību. Pēc tiesībsargājošo iestāžu pārstāvju domām, nebija arī pamata viņam piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli. Parasti izolēti no sabiedrības tiek autovadītāji pēc smagāku avāriju izraisīšanas, kurās ir arī bojāgājušie, kā arī tad ja viņi var traucēt izmeklēšanai vai ir stiprā reibumā, stāsta S. Pildava.
Avārijas brīdī vīrietis nebija lietojis ne alkoholu, ne narkotikas, taču vēl trīs dienas iepriekš - 24. jūnijā - Carnikavā policisti viņu pieķēra par braukšanu reibumā. Viņam izelpā konstatēja 0,54 promiles alkohola, par ko piemēroja administratīvo sodu. Savukārt 27. jūnijā ap trijiem pēcpusdienā ar automašīnu Opel šoferis netālu no Vangažiem patraucās garām policijas ekipāžai ar ātrumu 157 kilometri stundā, nereaģēja uz pieprasījumu apstāties un vairākus kilometrus tālāk uztriecās virsū automašīnai Volkswagen, kurā brauca pieci vienas ģimenes locekļi. Viņu automašīna pēc kūleņošanas piezemējās uz jumta un tika pamatīgi saplacināta.
Kā noskaidroja Diena, pēc vairākām stundām iznācis no policijas iecirkņa, visticamāk, ar taksometru vīrietis devās uz Saulkrastiem, kur sāka ālēties laimētavā Fēnikss. Viņš uzvedās nepiedienīgi, uzmācās apmeklētājiem un izteica domas par pašnāvību, tādēļ firmas Taipans apsargs nospieda trauksmes pogu, lai izsauktu papildspēkus vīrieša savaldīšanai. Viņa skaidrojumi par šādas rīcības motīviem bija līdzīgi kā pēc avārijas.
«Arī balsis no kosmosa viņam lika to darīt - kaut kur viņam bija jāskrien, kaut kas viņam kaut ko pavēlēja,» atstāsta Taipana pārstāvis Viktors Zaduško.
Apsargi nodeva vīrieti Saulkrastu pašvaldības policistu rīcībā, un tie arī izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību, kas aizgādāja viņu Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā, kur viņš patlaban ārstējas.
S. Pildava stāsta, ka VP par šo incidentu nekādas informācijas nav, bet par traģisko avāriju Garkalnē joprojām notiek izmeklēšana, kurā vīrietis ir atzīts par aizdomās turamo. Pēc tam, kad policija būs saņēmusi mediķu atzinumu, tiks lemts, vai vīrieti ir nepieciešams nosūtīt uz psihiatrisko ekspertīzi.
Policija ievērojusi likumu
Krimināltiesību eksperts Andrejs Judins uzskata, ka šajā situācijā tiesībsargājošajām iestādēm nevar pārmest, ka tās atbrīvojušas sabiedrībai potenciāli bīstamu personu, jo tās rīkojušās esošo likumu ietvaros. «Balss no kosmosa - tas nav vēl tāds bīstamības līmenis, kāpēc kāds būtu jāaiztur,» saka eksperts un uzsver, ka ilgākas aizturēšanas gadījumā policija būtu pārkāpusi vīrieša tiesības.
Tomēr A. Judins vēlētos, lai policija šādās situācijās izpildītu servisa funkciju. «Ja cilvēks ir reibumā, viņu aizved mājās, ja šim ir iespējamas garīgas problēmas, viņam sarunā psihiatra konsultāciju vai vizīti krīzes centrā,» iespējamos piemērus min A. Judins. Taču pagaidām tas notiek reti, jo, lai arī policija jau tagad var noslēgt sadarbības līgumus ar dažādiem dienestiem, to izpilde prasa papildu finansējumu, kas tās rīcībā, visticamāk, nav.
Pēc A. Judina domām, Latvijas normatīvo aktu problēma ir tā, ka tie paredz tiesībsargājošo iestāžu rīcību gadījumos, ja ir notikuši pārkāpumi un noziegumi, taču preventīvie pasākumi netiek pietiekami detalizēti noteikti.
Eksperts stāsta, ka patlaban Tieslietu ministrijā tiek izstrādāta koncepcija par rīcību līdzīgās situācijās, kad iespējams kaitējums sabiedrības drošībai, taču tā ir «tikai koncepcija».