Šīs izstādes inciatore ir Somijas vēstniece Latvijā Marija Serēniusa, kura talkā aicinājusi Tamperes Muzeja centru Vapriikki, kā arī biedrības Latvijas pirts savienība, Lauku pirtnieki un Latvijas pirts. Izstādes atklāšanā vēstniece teica - uzskatu, ka latvieši spējuši saglabāt un attīstīt pirts garu ļoti interesantā veidā. «Mums Somijā daudz kas no tā ir zaudēts, tādēļ, iespējams, vajadzētu apsvērt domu par atgriešanos pie pirts saknēm un vēlreiz mēģināt atrast saunas garīgo pusi,» uzsver M. Serēniusa.
Ikviens interesents līdz 15. augustam aicināts iegriezties Dabas muzeja izstāžu zālē, kur apskatāmi gan izrakstīti linu dvieļi, gan jauki smaržojošas Latvijas pirtnieku Alvja Paeglīša, Ziedoņa Kārkliņa un citu meistaru sietas slotiņas, kā arī informācija - ne tikai par slotiņām, bet arī par tradicionālajiem augiem un kokiem, ko izmanto slotiņu siešanai. Tāpat var iepazīties ar aromātiskajiem un ārstniecības augiem, ko izmanto pirts procedūrās. Aplūkojami priekšmeti, kuri tiek izmantoti pēršanās laikā - klūdziņu slotas, masāžas āmuriņi un īpaši pirts podiņi, kurus, kā teic speciālisti, izmanto līdzīgi kā bankas.
Izstādē apskatāmas somu fotogrāfa Jari Jetsonena un latviešu fotogrāfu Agra Dzilnas un Daiņa Jansona darbi, kas sniedz ieskatu latviešu pirts, turku hamami, somu saunas un ungāru fᅢᄐrdő tradīcijās, ļauj iepazīt citu tautu pirts kultūru un palīdz uzzināt, kā izbaudīt dažādas pirts procedūras. Pieejams arī papildu vizuālais materiāls - videofilmas par latviešu pirtīm un filma angļu valodā, kas «atklājot patiesību par saunu un somiem».
Šim pirts veidam Latvijā piekritēju netrūkst. Somijas vēstniece atzinusi, ka sauna joprojām ir moderna arī viņas dzimtajā zemē. «Tā ir saistīta ar pozitīvu un veselīgu dzīvesveidu. Ja saunu izmanto pareizi, tas ir lielisks veids, kā pareizi dzīvot,» uzsver Marija Serēniusa. Vēstniece atklāj, ka Somijā jaunākā tendence esot dūmu pirts atdzimšana. Viņasprāt, tie, kuri izbaudījuši dūmu pirts procedūru, kas kopā ar kurināšanu aizņem visu dienu, jūtoties tik viegli kā pieskārušies mākoņiem debesīs.
Izstādē paredzētas arī praktiskas lietas: piemēram, trešdienās (28. jūlijā, kā arī 4. un 11. augustā) paredzētas tikšanās ar pirtniekiem, kuriem ikviens varēs uzdot jautājumus un noskaidrot visu, kā pareizi un no kādiem augiem sienamas pirts slotiņas.