Tiesas process
Tiesas process pret J. Timošenko sākās 24. jūnijā, un viņai ir uzrādītas apsūdzības varas ļaunprātīgā izmantošanā saistībā ar līgumu par dabasgāzes piegādi, kuru ekspremjere parakstīja ar Krievijas premjerministru Vladimiru Putinu pēc gāzes piegādes no Krievijas pārtraukuma 2009. gada sākumā. Prokuratūra uzskata, ka vienošanās, piekrītot Krievijas prasītajām gāzes cenām, valstij nodarījusi zaudējumus vairāk nekā 1,5 miljardu grivnu (92,40 miljonu latu) apmērā. Ja tiks pierādīta J. Timošenko vaina, politiķei draud cietumsods līdz desmit gadiem.
Apsūdzības lūgumu apcietināt J. Timošenko Kijevas Pečeru rajona tiesa atbalstīja 5. augustā. Tiesneša pacietība beidzās pēc tam, kad J. Timošenko traucēja liecināt savam pēctecim premjera amatā Nikolajam Azarovam, saucot viņu par korumpantu. Līdzīgi viņa uzvedās arī citās sēdēs, tāpēc oficiāli J. Timošenko arests pamatots ar pārkāpumiem, kas rada šķēršļus liecinieku nopratināšanai. Skeptiķi gan norāda, ka politiķei nācies krietni pacensties, lai nonāktu Lukjanovas cietumā un uzspodrinātu savu patriotes un demokrātes oreolu.
Krievija un rietumvalstis
Tomēr rezultāts ir pūļu vērts, jo pēc J. Timošenko apcietināšanas viņai palielinājies atbalsts rietumvalstīs. Jau nākamajā dienā satraukumu par notikušo izteica Eiropas Savienība (ES) savas augstākās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrinas Eštones personā. K. Eštone paziņoja, ka J. Timošenko apcietināšana liek «bažīties par likuma varu Ukrainā». ASV Valsts departaments aicināja nekavējoties atbrīvot politiķi, jo esot bažas, ka process ir politiski motivēts. Bažas pauda vēl virkne valstu un starptautisko organizāciju.
Vienlaikus šie paziņojumi noveda pie tā, ka gan Ukrainas prezidenta V. Janukoviča pārstāvētā Reģionu partija, gan Ukrainas Ārlietu ministrija īpaši deklarēja atbalstu varas iestādēm. Reģionu partijas vadība apšaubīja, ka J. Timošenko būtu uzskatāma par «demokrātijas aizstāvi», Ārlietu ministrija nosodīja atsevišķu Eiropas politiķu centienus sasaistīt ekspremjeres arestu ar iecerēto asociācijas līgumu ar ES. Šis līgums tiek uzskatīts par vienu no pirmajiem būtiskajiem soļiem Ukrainas ceļā uz ES.
Cita nostāja ir Krievijai, kuras Ārlietu ministrija izvairījusies saistīt tiesas procesu ar politiku. Oficiālā Maskavas paziņojumā tika norādīts, ka spēkā esošie gāzes kontrakti starp Krieviju un Ukrainu noslēgti atbilstoši nacionālajai un starptautiskajai likumdošanai un pēc abu valstu prezidentu norādījumiem. Šādi Krievija faktiski atspēkoja daļu J. Timošenko izvirzīto apsūdzību.
Iekšpolitiskais faktors
Kopumā plašsaziņas līdzekļi un eksperti uzskata, ka V. Janukovičs, bez kura svētības šāda tiesas prāva nebūtu iedomājama, ir pieļāvis kļūdu, cerot, ka tiesas process pret J. Timošenko ļaus viņam atbrīvoties no galvenās politiskās sāncenses.
Gan ES, gan Krievija jūtas pateicību parādā J. Timošenko par 2009. gada sākumā atjaunoto gāzes piegādi uz Eiropu, kas bija izdevīgi abām pusēm. Līdz ar to V. Janukovičam nāksies piedzīvot ārpolitisko spiedienu uzreiz no divām pusēm. Rietumvalstu sabiedriskajai domai J. Timošenko jau tiek attēlota kā Ukrainas Mihails Hodorkovskis, tas var novest pie krasas investoru attieksmes pret Ukrainu pasliktināšanās un radīt sarežģījumus Ukrainas un ES sadarbībā. Tomēr galvenais J. Timošenko ieguvums un V. Janukoviča zaudējums ir straujš viņas popularitātes kāpums dzimtenē.
Pret J. Timošenko ir ierosinātas vēl divas krimināllietas - par Kioto protokola programmai piešķirto līdzekļu izsaimniekošanu un medicīnas iestāžu vajadzībām iegādātajām, taču pacientu transportēšanai neizmantojamām automašīnām Opel Combo.