Šādas prognozes pamatā ir virkne prognožu un statistikas datu, piemēram, skaitliski strauji augošais vidusslānis. Tikai kopumā BRICS valstīs (Brazīlijā, Krievijā, Indijā, Ķīnā un Dienvidāfrikā) pie vidusslāņa pieder ap 500 miljoniem cilvēku, un tiek prognozēts, ka 10-15 gados vidusšķiras pārstāvju skaits pārsniegs miljardu cilvēku jeb rietumvalstu iedzīvotāju skaitu. Pagājušajā gadā Ķīna apsteidza arī ASV iekšzemes kopproduktu (IKP), vērtējot pēc pirktspējas paritātes (PPP), un tiek prognozēts, ka, pats vēlākais 2025. gadā, Ķīnas nominālais IKP kļūs lielākais pasaulē. Savukārt Indijas IKP pērn PPP ziņā apsteidza Japānu, kļūstot par pasaules trešo lielāko ekonomiku, bet 6. un 7. vietu šajā sarakstā ieņēma Krievija un Brazīlija. Tāpat septiņas lielākās tā dēvētās attīstības ekonomikas jau 2012. gadā (pēc citiem aprēķiniem - 2013. gadā) apsteidza septiņas vadošās rietumvalstis ekonomiku kopējo apmēru ziņā, turklāt atšķirība turpina palielināties gadu no gada.
Atbilstoši Goldman Sachs prognozēm 2050. gadā starp desmit pasaules lielākajām ekonomikām, rēķinot IKP pēc pirktspējas paritātes, būs vairs tikai četras rietumvalstis, turklāt tās visas, izņemot ASV, atradīsies pirmā desmitnieka beigās. Ķīnai, kurai 2050. gadā prognozēts IKP PPP 70,7 triljonu ASV dolāru (64,13 triljonu eiro) apmērā, sekos ASV (38,5 triljoni ASV dolāru), Indija (37,7 triljoni ASV dolāru), Krievija (11,4 triljoni ASV dolāru) un Brazīlija (9,3 triljoni ASV dolāru).
Otra veiksmīgākā no rietumvalstīm Japāna (6,7 triljoni ASV dolāru) atradīsies tikai saraksta 8. vietā. Lai arī ar citiem skaitļiem, taču līdzīga ir Economist Intelligence Unit (EIU) jaunākā prognoze attiecībā uz nominālo IKP, kurā 2050. gada pasaules lielāko ekonomiku pirmo trijnieku tāpat veido Ķīna, ASV un Indija. EIU paredz Krievijas izkrišanu no pasaules lielāko ekonomiku pirmā desmitnieka. Savukārt Citi Group analītiķi prognozē, ka līdz 2050. gadam par pasaules lielāko ekonomiku būs kļuvusi Indija, kurai sekos Ķīna un ASV.
Līdzīgas prognozes izskan attiecībā uz dažādām ekonomiskās darbības jomām, un dažādās variācijas tiek paredzēta attīstības valstu, galvenokārt Ķīnas un Indijas, izvirzīšanās vadošajās pozīcijās jau tuvā nākotnē. Izņēmums gan ir prognozes par IKP uz vienu iedzīvotāju, kur vienīgās ar rietumvalstīm konkurēt spējīgās valsts loma atvēlēta Krievijai. Tiesa, arī ne visās prognozēs, jo daži analītiķi norāda uz Krievijas nespēju pārvarēt tā dēvētās vidējā ienākuma lamatas.