«Pārskatot sektorus, kur būtu iespējams rast samazinājumu, atšķirībā no pagājušā gada, kad par prioritāti izvirzījām pustukšo un vilcienam paralēlo reisu samazināšanu, šogad šādu griešanu negribējām pieļaut. Tāpēc tika izskatīts priekšlikums par biļešu cenu celšanu, kas nebija darīts pāris gadu,» norāda Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Normunds Narvaišs.
Tas varētu attiekties gan uz starppilsētu autobusiem, gan vilcieniem, un biļešu cenas varētu palielināties par 5-7%. «Varbūt ne visos maršrutos un ne visur uzreiz, tomēr ar to jārēķinās,» mierina Narvaišs. Vilcienā tas, iespējams, varētu būt no nākamā gada maija, kad mainās vilcienu kustības saraksts, autobusos - no jūnija.
Latvijas pasažieru pārvadātāju asociācijas direktors Ivo Ošenieks portālam nozare.lv gan uzsvēris, ka cenu celšana varētu tikai sekmēt pasažieru zaudēšanu.
«Jau šogad valsts dotācijas bija nepietiekamas, lai varētu nodrošināt valstī noteikto pakalpojumu apjomu - katru dienu nogādāt pasažierus skolā, darbā, veselības aprūpes iestādē un nodrošināt likumā noteikto pakalpojumu kvalitāti,» saka Narvaišs. Šogad pārvadātājiem zaudējumu kompensēšanai paredzētie 51,5 miljoni latu pirmo gadu esot bijuši zem minimālās dotācijas robežas. Nākamajā gadā tas plānots vēl par pieciem miljoniem mazāks - 46,56 miljoni. Tieši šī iemesla dēļ nepieciešama kārtējā jostas savilkšana.
Autotransporta direkcijas sagatavotajos priekšlikumos gan kā prioritāte bija izvirzīta cita alternatīva - atteikties no to maršrutu dotēšanas, kuri par 20% iziet ārpus pilsētu teritorijas, raksta nozare.lv. Tomēr šis piedāvājums noraidīts.