Pēc gadījuma, kad kādā Rīgas skolā muitnieku speciāli apmācīts suns skolēna somā atrada narkotikas, Diena aptaujāja vairāku izglītības iestāžu vadītājus, lai noskaidrotu, vai viņi savā praksē sastapušies ar narkotiku lietošanas vai uzglabāšanas gadījumiem.
Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktors Māris Brasla narkotiku lietošanas gadījumus skolas teritorijā neatceras. Viņš pieļauj, ka tas saistīts ar skolas atrašanās vietu starp divām vēstniecībām, kur regulāri patrulē policija, arī skolas ēkā dežurē pašvaldības policists. Tā kā šādi gadījumi nav reģistrēti, skolā nav bijušas pārbaudes, vai skolēni narkotikas nenēsā sev līdzi. «Mūsu provinces pilsētā šis jautājums nav aktuāls,» uzskata Dobeles 1. vidusskolas direktore Ģertrūde Zabašta. Tas gan nenozīmē, ka skola neveic preventīvus pasākumus, lai skolēni narkotikas nelietotu. «Mums nav bijuši gadījumi, kad vajadzētu lūgt ārsta palīdzību. Notiek darbs ar klašu audzinātājiem, skolotājiem un vecākiem, skolas medmāsa, kura māca veselības mācību, ir organizējusi lekcijas ne vien par narkotikām, bet arī enerģijas dzērieniem, no kuriem arī var rasties atkarība,» norāda Ģ. Zabašta. Valmieras Viestura vidusskolas direktora vietniece Karmena Goba, kura ir arī vidusskolas klases audzinātāja, uzskata, ka vidusskolā nonāk jaunieši, kuriem ir nopietnāka domāšana, taču riska grupa varētu būt tieši pamatskolas 7.-9. klašu audzēkņi: «Viņi grib justies lieli, meitenes daudz vairāk krāsojas nekā vidusskolā, gribas visu izmēģināt. Manas klases skolēni stāsta, ka Valmierā narkotikas ir problēma un tās var gan dabūt, gan ir, kas tās lieto, bet skolā un savā klasē ar to neesmu saskārusies,» izteicās K. Goba. Viņas kolēģe Gita Krūkle stāsta - skolēni atzīst, ka alkoholu lieto gan, bet par narkotikām saka - mums taču ir vēl smadzenes galvā, mēs neesam tik stulbi, lai lietotu.
Dienas aprakstītajā gadījumā skolas direktore bija norādījusi, ka viņai nav tiesību pārbaudīt skolēnu somas un kabatas. Aptaujātie skolu direktori tam nepiekrīt. «Man kā direktorei ir tiesības palūgt atvērt skolas somu vai parādīt kabatas, ja ir aizdomas, ka skolēns skatās uz mani iereibušām acīm. Taču narkotikas mēs nekad neesam atraduši,» atzīst Ģ. Zabašta. Savukārt Rīgas Centra humanitārās vidusskolas direktori Inetu Rudzīti satrauc tas, ka 25. maija publikācijā citētā direktore paudusi uzskatu - ja skolas direktors apgalvo, ka problēmu nav, viņš vai nu melo, vai nezina, par ko runā: «Mani tas samulsināja. Skolā neviens skolotājs nav teicis, ka būtu saskāries ar šo problēmu, un skolotāji ir pietiekami ieinteresēti, viņi redz, ar kādiem bērniem strādā. Varbūt pirms gadiem pieciem sešiem šī problēma bija aktuālāka nekā tagad. Negribu teikt, ka narkomānijas problēmas nav, bet tā ir ārpusē, nevis skolas telpās. Mums ir paveicies ar pašvaldības policistu. Interese par narkotikām lielā mērā ir pārgājusi, un mani pārsteidz apgalvojums, ka skolās tā ir ikdiena.»