Par pakalpojumu jāmaksā
ST attīstības direktors, valdes loceklis Rolands Lūsveris uzsver - lielākajai daļai klientu, kuri elektrību arī reāli lieto, rēķini faktiski nemainīsies vai pat samazināsies. Taču galvenais izmaiņu mērķis ir radīt vienlīdzīgus nosacījumus visiem uzņēmuma klientiem. «Līdz šim klienti vēl no padomju laikiem bija pieraduši, ka par elektrību maksā tikai tad, kad reāli tā patērēta. Līdz ar to arī radās situācija, kad, sevišķi pirmskrīzes gados, cilvēki pieprasīja un veidoja jaunus pieslēgumus vai saglabāja gadiem ierastos, lai gan reāli elektrību konkrētajā objektā patērēja labi ja pāris reižu gadā. Daudzi nepadomā, ka veidojas gana lielas izmaksas, lai pastāvīgā darba kārtībā uzturētu ikvienu elektropārvades līniju,» viņš akcentē.
ST galvenais uzdevums ir elektroapgādes sistēmas darbības kvalitātes, drošuma un nepieciešamo jaudu nodrošināšana visefektīvākajā veidā ikvienam klientam neatkarīgi no tā, kur konkrētais pieslēgums atrodas, kas attiecīgi arī nozīmē izmaksas gan par ikdienas uzturēšanas darbiem, gan avāriju novēršanu, kā arī nepieciešamajiem uzlabojumiem. Šīs izmaksas sedz elektroapgādes sistēmas lietotāji, un tās iekļautas sadales sistēmas pakalpojuma tarifā, ko maksā klienti, norēķinoties par saņemto pakalpojumu - pagaidām gan tikai tie klienti (šajā gadījumā runa ir par mājsaimniecībām), kas ikdienā patērē elektroenerģiju.
Izstrādājot izmaiņas tarifu struktūrā, uzņēmuma speciālisti radīja kompromisu, lai līdzsvarotu elektroapgādes sistēmas vajadzības kvalitatīva un droša pakalpojuma sniegšanai ar klientu iespējām, kā arī, lai summa par pieslēguma nodrošināšanu nebūtu pārlieku liela. SPRK apstiprinātā tarifu struktūra pie vidēja elektrības patēriņa un efektīvas pieslēguma jaudas izmantošanas lielākajai daļai klientu neradīs izmaksu pieaugumu, turklāt labākajā gadījumā šīs izmaiņas kopējo rēķinu pat nedaudz samazinās, skaidro ST valdes loceklis.
Jāizdara pareizā izvēle
Patlaban spēkā esošā tarifu struktūra paredz, ka iedzīvotāji maksā par katras patērētās elektrības kilovatstundas piegādi, savukārt no 1. augusta līdzsvarotajā tarifā iedzīvotajiem līdzšinējā pakalpojuma cena par elektrības piegādi veidosies no divām daļām - fiksētas ikmēneša maksas par pieslēguma nodrošināšanu un maksas par elektrības piegādi atbilstoši patērētajām kilovatstundām, kas līdzsvarotajā tarifā samazināta par līdz pat 22%, akcentē R. Lūsveris. «Jaunā elektrības piegādes pakalpojuma tarifu struktūra veidota tā, lai samazinātā maksa par elektrības piegādi pie vidēja elektrības patēriņa kompensētu fiksēto ikmēneša maksu par pieslēguma nodrošināšanu un tādējādi mūsu klientiem nepieaugtu kopējie izdevumi par elektroenerģiju. Pēc mūsu speciālistu aprēķiniem, aptuveni 700 tūkstošiem mājsaimniecību šīs izmaiņas elektrības gala rēķinu būtiski neietekmēs vai tas pat samazināsies,» viņš skaidro.
Pēc R. Lūsvera vārdiem, jaunā tarifu struktūra mudinās klientus arī nopietni apsvērt un pārdomāt izvēlētā pieslēguma parametrus, kas no 1. augusta arī ietekmēs elektrības gala rēķina summu. «Tas, kas mūs jau šobrīd iepriecina - uzzinot par SPRK lēmumu apstiprināt jaunos tarifus, aizvien vairāk klientu sāk nopietni domāt un rēķināt, kāds ir viņu ikmēneša elektrības patēriņš, vai izvēlētā pieslēguma jauda nav par lielu reālajam patēriņam un vai tādējādi no 1. augusta nenāksies maksāt vairāk tikai tāpēc, ka savulaik pieprasīts, piemēram, 40 A trīsfāžu pieslēgums, lai gan realitātē konkrētajam mājoklim pietiktu ar 20 A vienas fāzes pieslēgumu,» pauž R. Lūsveris, piebilstot, ka arī paši ST darbinieki aktīvi vērtē pieslēguma parametrus savos mājokļos, lai līdz ar jaunās kārtības spēkā stāšanos nebūtu jāmaksā vairāk. «Nav ko noliegt, arī mēs esam cilvēki, un skaidrs, ka agrāk arī mēs īpaši nerēķinājām, vai pieslēguma parametri nav lielāki nekā vajadzīgs. Arī man pašam mājās ir 40 A jauda, jo uzstādīts caurplūdes ūdens sildītājs, kuru es lietoju periodiski, nevis pastāvīgi, līdz ar to reāli 40 A it kā ir par daudz. Tad nu tagad, gatavojoties jaunajai kārtībai, es arī skatos un rēķinu, kādas ir opcijas, lai nepārmaksātu, bet lietotu pieslēgumu efektīvi,» akcentē ST valdes loceklis.
Palīgrīki izvēles izdarīšanai
R. Lūsveris atgādina, ka elektrības rēķina izmaiņas būs atkarīgas no ikmēneša elektrības patēriņa un pieslēguma veida. Piemēram, mājsaimniecībām vienfāzes pieslēgumos, kurās elektrība netiek patērēta, turpmāk rēķins pieaugs par fiksēto mēneša maksu 1,50 eiro (ietverot pievienotās vērtības nodokli (PVN)). Savukārt pie samērā maza elektrības patēriņa - 85 kilovatstundas (kWh) mēnesī - kopējais rēķins pieaugs par 0,23 eiro. Pie 115 kWh patēriņa mēnesī gala rēķins samazināsies par 0,21 eiro, bet ar patēriņu 300 kWh mēnesī kopējais rēķins samazināsies par 2,97 eiro mēnesī.
Mājsaimniecībām trīsfāžu pieslēgumos fiksētās ikmēneša maksas apjoms būs atkarīgs no pieslēguma jaudas. Piemēram, 20 A trīsfāžu pieslēgumos, kuros elektrība netiek patērēta, turpmāk rēķins pieaugs par fiksēto mēneša maksu 4,84 eiro (ietverot PVN). Savukārt ar samērā mazu elektrības patēriņu - 100 kWh mēnesī - kopējais rēķins pieaugs par 3,35 eiro. Ar patēriņu 400 kWh mēnesī gala rēķins samazināsies par 1,13 eiro, bet pie elektrības patēriņa 600 kWh kopējais rēķins samazināsies par 4,10 eiro mēnesī.
Vienfāzes pieslēgums nodrošina mazāku jaudu, tāpēc fiksētā mēneša maksa paredzēta zemāka. Savukārt trīsfāžu pieslēgumos tiek nodrošināta lielāka jauda, tāpēc fiksētā mēneša maksa būs augstāka un atšķirsies atkarībā no pieslēguma jaudas. Informācija par konkrētā mājokļa sadales tarifu, fāžu skaitu un pieslēguma jaudu pieejama līgumā ar elektrības tirgotāju, kā arī tirgotāja vai ST portālā www.e-st.lv. Fāžu skaits norādīts arī uz elektrības skaitītāja. Vienfāzes pieslēgums pārsvarā tiek nodrošināts dzīvokļos. Ar tā piegādāto jaudu pietiek, lai darbinātu visas dzīvoklī nepieciešamās elektroierīces - apgaismojumu, veļas mazgājamo mašīnu, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces. Jaunajos projektos un privātmājās raksturīgāks ir trīsfāžu pieslēgums, jo tur jādarbina vairāk un jaudīgākas elektroierīces, piemēram, siltumsūkņi vai elektriskās apkures ierīces.
Lai palīdzētu iedzīvotājiem izprast sagaidāmo izmaiņu ietekmi uz katras mājsaimniecības budžetu, ST speciālisti izstrādājuši informatīvu tarifu salīdzināšanas kalkulatoru, ar kura palīdzību katrs var ātri un ērti aprēķināt elektrības rēķina izmaiņas, stājoties spēkā līdzsvarotajiem tarifiem. Tarifa kalkulators izvietots ST mājaslapā www.sadalestikls.lv klientu apakšsadaļā pie informācijas par tarifiem, un tam pievienota paskaidrojoša instrukcija, lai ātri vien soli pa solim nonāktu pie salīdzinošā rezultāta, stāsta R. Lūsveris. Tāpat uzņēmuma mājaslapā darbojas vēl viens kalkulators, ar kura palīdzību jebkurš klients var novērtēt, kādi pieslēguma tehniskie parametri nepieciešami konkrētajam mājoklim.
«Būtībā šis kalkulators savulaik tika izveidots tiem klientiem, kuri vēlējās izveidot jaunu pieslēgumu un attiecīgi saprast, cik lielu pieslēguma jaudu nepieciešams ierīkot. Taču šobrīd līdz ar tarifu struktūras izmaiņām šis kalkulators kļūst aktuāls gandrīz ikvienam mūsu klientam, jo vienkāršā veidā un pietiekami ātri ļaus saprast, vai šodienas realitāte nav pavisam cita, salīdzinot ar mūsu agrākajiem provizoriskajiem aprēķiniem. Tāpēc aicinu ikvienu klientu izmantot abus kalkulatorus un aprēķināt, vai līdz 1. augustam nav vērts sakārtot savu saimniecību un ierīkot pareizu elektroenerģijas pieslēgumu,» akcentē ST valdes loceklis.
Saprotot, ka ne katram iedzīvotājam ir vienkārši izprast elektroenerģijas pieslēgumu jaudu dažādos tehniskos parametrus, kā arī to, ka situācija katrā konkrētajā mājsaimniecībā var būt specifiska, ST vadība pieņēmusi lēmumu, ka gada laikā - no šā gada 1. augusta līdz 2017. gada 31. jūlijam - ikvienai mājsaimniecībai, kura būs mainījusi sava pieslēguma parametrus uz zemākiem, taču konstatēs, ka samazinātā jauda tomēr neļauj vienlaicīgi darbināt ikdienā lietojamās elektroierīces, jo bieži sāk atslēgties ievadaizsardzības automāts, tiks nodrošināta iespēja vienu reizi bez maksas palielināt atpakaļ pieslēguma jaudu iepriekšējās jaudas robežās, akcentē R. Lūsveris un atgādina, ka pieslēguma jaudas samazināšana tāpat kā līdz šim arī turpmāk būs bez maksas.
Kā veidojas rēķins par elektrību
Pirmā rēķina sastāvdaļa ir «Elektroenerģijas cena», kas ir mājsaimniecības mēnesī patērētās elektrības cena, ko noteicis izvēlētais elektrības tirgotājs. Nākamā sastāvdaļa ir «Elektrības pārvades un sadales sistēmas pakalpojumi» jeb maksa par elektrības piegādi, Latvijas elektrotīklu uzturēšanu un bojājumu novēršanu iedzīvotājiem. Tālāk seko «Obligātā iepirkuma komponente», kas ir maksa par atbalstāmo elektroenerģiju jeb obligāto iepirkumu, kas savukārt ir valsts noteikts atbalsta mehānisms, lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamajiem energoresursiem, kā arī atbalsts elektroenerģijas ražošanai koģenerācijas procesā. Vēl rēķinam var tikt piemērota tā piegādes maksa, ja izvēlaties rēķinu saņemt pa pastu papīra formātā. Uz iepriekš minētajām rēķina sastāvdaļām tiek attiecināts valsts noteiktais PVN 21% apmērā.
Augusta elektrības rēķinos, kurus iedzīvotāji saņems septembra sākumā, rēķina sadaļā par elektrības pārvades un sadales pakalpojumiem tiks atsevišķi uzrādītas divas pozīcijas - fiksētā maksa par pieslēguma nodrošinājumu un maksa par patērētās elektrības piegādi.
Svarīga ir kvalitāte
R. Lūsveris akcentē, ka tarifu struktūras sakārtošanas pamatā ir gan taisnīguma princips - ka par pakalpojuma pieejamību maksā visi, ne tikai tie, kas tērē elektrību, gan arī uzņēmuma ilgtermiņa attīstības mērķi. «Jau daudzkārt esam uzsvēruši, ka ST prioritāte ir stabils, drošs un moderns elektroapgādes tīkls visā valsts teritorijā, ko nav iespējams nodrošināt bez pastāvīgiem ieguldījumiem. Taču nedrīkst būt tā, ka par to pārsvarā maksā tikai tie klienti, kuri patērē elektrību. Katras elektrolīnijas trases periodiska attīrīšana no kokiem, katras apakšstacijas uzturēšana prasa noteiktu summu, kuru solidāri sedz klienti. Mūsuprāt, jaunā tarifu struktūra ir godīga un pamatota, jo katrs var izvēlēties sev piemērotāko pieslēgumu un nepārmaksāt par saņemto pakalpojumu,» uzsver ST valdes loceklis.
Viņš arī atgādina, ka nākamajiem trim gadiem izstrādāts detalizēts plāns, kur, ko un cik lielā apjomā uzņēmums īstenos elektroapgādes sistēmas modernizācijā un pakalpojuma kvalitātes uzlabošanā. Sadales tarifi, saskaņā ar kuriem klienti norēķināsies atbilstoši savai pieslēguma jaudai un elektrības patēriņam, segs elektrotīkla uzturēšanas un atjaunošanas izmaksas. Ilgtspējīga elektroapgādes tīkla attīstības minimālā prasība ir to modernizēt atbilstoši klientu vajadzībām un pieprasījumam un katru gadu pilnībā atjaunot vismaz 2% no kopējā elektrotīkla apjoma. Latvijā elektrolīniju kopgarums ir ap 95 tūkstošiem kilometru. Ik gadu nepieciešams rekonstruēt un atjaunot elektrolīnijas vidēji 1600 kilometru garumā. Tas ir minimālais apjoms, kuru uzņēmuma speciālisti ir novērtējuši kā kompromisa variantu starp iedzīvotāju un uzņēmumu maksātspēju un objektīvu nepieciešamību elektrotīkla atjaunošanā, lai turpinātu uzlabot klientu elektroapgādes drošumu un kvalitāti, līdz 2024. gadam sasniedzot Eiropas Savienības vidējo līmeni.