Pasākums jau izpelnījies plašu uzmanību, jo trešdien atklātībā nonāca D. Kemerona nediplomātiskie izteikumi par dažām samitā pārstāvētajām valstīm. Premjers otrdien, tiekoties ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II, pie ieslēgtām televīzijas kamerām valdniecei sacīja, ka pretkorupcijas sanāksmi apmeklēšot dažu «fantastiski korumpētu» valstu līderi. Kā «iespējams, viskorumpētākās» viņš minēja Nigēriju un Afganistānu.
Vēlāk D. Kemerona birojs paziņoja, ka premjers novērtē Afganistānas un Nigērijas valdību centienus apkarot plašo korupciju, tāpēc ielūdzis abu valstu prezidentus piedalīties samitā.
Briti rāda piemēru
Samita namatēvs D. Kemerons pirms samita, kurā varētu piedalīties aptuveni 40 valstu pārstāvji, norādījis, ka korupcija ir «progresa ienaidniece un daudzu pasaules problēmu sakne». «Tā iznīcina darba vietas un bremzē ekonomisko izaugsmi, iesloga trūcīgos bezcerīgā nabadzībā un grauj mūsu drošību, veicinot cilvēku piesliešanos ekstrēmistu grupējumiem,» viņu citē ziņu aģentūra Bloomberg.
Viņš pērn deklarēja, ka «netīrai naudai nav vietas Lielbritānijā». Atsevišķi soļi pretī mērķim ir sperti, jo jūnijā briti ieviesīs publisku reģistru, kurā ikvienam būs iespēja uzzināt patiesā labuma guvējus uzņēmumos, kas reģistrēti Apvienotajā Karalistē. Izskanējuši minējumi, ka sanāksmes laikā D. Kemerons varētu izziņot rīcības plānu cīņai pret naudas atmazgāšanu Londonas nekustamo īpašumu tirgū.
Tomēr Londonas virzienā izskanējuši pārmetumi par nespēju ietekmēt savas aizjūras teritorijas, kas ir populāras nodokļu paradīzes, kurās reģistrēti neskaitāmi ofšori. Daļa no tām nevēlas publicēt to jurisdikcijā dibināto ofšoru patiesos īpašniekus.
Paredzēts, ka samita laikā tā dalībnieki parakstīs deklarāciju par apņemšanos izskaust korupciju, kā arī vajāt un sodīt tos, kas veic koruptīvas darbības un piesedz tās, vēsta BBC. Šī mērķa īstenošanai varētu izveidot starptautisku pretkorupcijas aģentūru, kam nebūtu tiesībsargājošas funkcijas, bet tā koordinētu informācijas apmaiņu starp valstīm.
Tomēr atsevišķas valstis, piemēram, Krievija, nevēlas, ka deklarācija būtu obligāti saistoša.
Kropļo globālo ekonomiku
Pretkorupcijas organizācijas Transparency International Lielbritānijas nodaļas vadītājs Roberts Beringtons uzskata, ka D. Kemeronam nevajadzētu pieļaut mēģinājumus sašaurināt sanāksmes mērķus. «Premjerministrs ir radījis platformu valstīm, kas nopietni vēlas apkarot korupciju, tāpēc ir pienācis laiks, lai arī citi apliecinātu, ka viņiem ir šādas ambīcijas,» R. Beringtons sacīja ziņu aģentūrai AFP.
Transparency International norāda - samitā valstīm būtu jāvienojas publicēt reģistrus, kuros redzami ofšoru īpašnieki un patiesā labuma guvēji. Organizācija ierosina, lai valstis atļautu piedalīties publisko iepirkumu konkursos tikai uzņēmumiem, kuri ir norādījuši to patiesos īpašniekus. Transparency International arī aicina valdības vairāk sadarboties ar pilsonisko sabiedrību korupcijas apkarošanā. Vairāk nekā 300 ekonomistu vērsušies pie valstu līderiem, kuri piedalīsies Londonas samitā, aicinot viņus atzīt, ka nodokļu paradīzes nedod ekonomisku labumu. «Teritorijas, kas atļauj slēpt aktīvus čaulas uzņēmumos vai veicina, ka tur reāli nestrādājošas kompānijas reģistrē savu peļņu, kropļo globālo ekonomiku,» teikts paziņojumā.