Tiem, kas vēl nezina, - kādēļ Sviests?
Pirms sešiem gadiem, kad iznāca pirmais albums, runājot par tautas mūziku, lielā mērā valdīja attieksme - nu kas tas par sviestu! Mūsu misija ir parādīt, ka tautas mūzika ir dzīvs žanrs un ka pastāv tāda postfolklora, kur dažādas grupas ļoti interesantos veidos izmanto tautas mūzikas materiālu. Lauska dokumentē to, kas vispār notiek mūsu tautas mūzikā, veicina mūziķu interesi, kā arī nodarbojas ar popularizēšanu. Katru gadu piedalāmies WOMEX - pasaules mūzikas gadatirgū.
Uz kādām aktualitātēm mūsdienu tautas mūzikā norāda jaunais albums? Ejam vienā ritmā ar pārējo pasauli?
Tie ritmi ir ļoti dažādi gan pasaulē, gan Latvijā. Mēģinām mūsu ritmu iedabūt pasaules mūzikā. Šajā Sviestā blakus pieredzējušām grupām, piemēram, Iļģi, Lāns vai Laiksne, klausāmi arī gluži jauni projekti. Piemēram, grupa Tai tai, kas izpilda somugru dziesmas dažādās valodās, LMA studējošie etnomuzikologi, kuri veido interesantus projektus. Albumā klausāmas dažādas kokles: Laima Jansone iespēlējusi tradicionālo kokli, Latvīte Podiņa grupā Vētras saites spēlē elektrisko kokli un koncertkokļu ansamblis Teiksma izpilda mūsdienu komponista Jēkaba Nīmaņa darbu.
Ar kādu motivāciju tautas mūzikas laukā ienāk jaunie?
Viņus acīmredzot uzrunā pašu saknes. Mūsdienās mūziķi arvien vairāk gūst ietekmes no citām kultūrām un izmanto tās kopā ar latviešu tautas mūziku. Kā pirmā diskā skan Folkvakara izpildītā Skaista mana tēva sēta. It kā parasta tautasdziesma, taču šoreiz ieskanas pat spāniski ritmi.
Lauskas pūrā rodami arī atsevišķu tautas mūzikas izpildītāju un grupu ieraksti. Ir pieprasījums?
Tas ir nišas produkts - ekskluzīva prece! Tā jau teic, ka mūsdienās izdot diskus nav vērts, viss ir internetā. Tomēr mēs cenšamies radīt lietu, ko gribas turēt rokās vai ielikt plauktiņā. Pircēju vidū ir gan vietējie, gan daudz ārzemju latviešu. Klausās arī tie, kuriem nav nekāda sakara ar Latviju.