Šis plāns paredz, kā avārijas situācijās jārīkojas iesaistītajām institūcijām, novēršot drošības draudus, Dienai pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Mārtiņš Baltmanis. Plāns nosaka, kādā veidā iedzīvotājiem jāsniedz informācija par draudiem un rīcību avārijas gadījumos. Diena jau rakstīja, ka rudenī Kundziņsalā plānots sākt amonija nitrāta minerālmēslu pārkraušanu un īslaicīgu uzglabāšanu. Pret to iebilst Mežaparka attīstības biedrība, norādot, ka riskanta ir šo sprādzienbīstamo minerālmēslu pārvadāšana pa dzelzceļu, kā arī šis terminālis atrodas pārāk tuvu dzīvojamām mājām. Biedrība nesekmīgi mēģināja apstrīdēt tiesā uzņēmumam izsniegto būvatļauju, bet tagad tā sola sekot līdzi ārpusobjekta civilās aizsardzības plāna izstrādei, lai tiktu nodrošināta maksimāla cilvēku drošība termināļa darbības laikā un ievērotas sabiedrības tiesības savlaicīgi uzzināt par avārijas situācijām, kas saistītas ar apdraudējumu iedzīvotājiem, Dienai pastāstīja Mežaparka attīstības biedrības pārstāvis Andis Zīlāns.
Diskusijas par amonija nitrāta minerālmēslu pārvadāšanu saasinājās pēc sprādziena amonija nitrāta ražotnē ASV. Reaģējot uz sabiedrības satraukumu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs pieprasīja veikt pārbaudes saistībā ar šī termināļa būvniecību. Pēc pārbaudes ir precizēta uzņēmumam izsniegtā piesārņojošās darbības atļauja un tam uzdots pilnveidot drošības sistēmas. Ir jāuzlabo drošības pārskats, kas nosaka veicamās darbības, lai novērstu avāriju iespējamību, kā arī jāveic precizējumi atļaujā, kas saistīta ar termināļa nodošanu ekspluatācijā.
No biroja puses ir uzdots veikt virkni papildu uzdevumu un praktiskajās mācībās pārliecināties par uzņēmuma gatavību nepieļaut avārijas situācijas, Dienai norādīja Vides pārraudzības valsts biroja direktors Arnolds Lukšēvics. «SIA Riga fertilizer terminal ir iepazinusies ar Vides pārraudzības valsts biroja pārbaudes rezultātiem un plāno projekta realizācijas procesā izvirzītās prasības ņemt vērā,» atzina uzņēmuma pārstāve Kristīne Vizule. Atgādinām, ka jau pašlaik Alpha osta terminālī pārkrauj šīs bīstamās vielas - līdz 600 000 tonnu gadā, bet turpmāk tās plānots novirzīt uz Riga fertilizer terminal. Būvējot jaunu prasībām atbilstošu minerālmēslu uzglabāšanas vietu, uzlabosies kravu pārkraušanas drošības līmenis, uzskata E. Sprūdžs.
A. Lukšēvics vēl piebilda, ka uzņēmums drīkstēs pārvadāt tikai tādas amonija nitrāta kravas, kuras ir izgājušas detonācijas izturības testu, lai pirms katras partijas nosūtīšanas pārliecinātos, ka tā atbilst ES direktīvas prasībām un ir sprādziendroša. Tāpat ir virkne nosacījumu, kurus nepieciešams izpildīt pārkraušanas procesā, lai minerālmēsli nesamaisītos ar citām vielām, kā arī nenokļūtu tuvu ugunij.