Tomēr viss liecina, ka PO un D. Tuska uzvara nebūs tik pārliecinoša, lai vienatnē valdītu arī nākamos četrus gadus. Kaut arī valdībai ir izdevies panākt labus ekonomiskos rādītājus, daudzi poļi uzskata, ka viņu labklājība varētu būt augstāka. Šādu noskaņojumu lielā mērā ir radījuši lielākās opozīcijas partijas Likums un taisnīgums (PiS) konservatīvā līdera, bijušā premjerministra Jaroslava Kačiņska populistiskie solījumi.
Nepacietīgie poļi
Pēdējās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka PO šajās vēlēšanās saņems 35% vēlētāju atbalstu, bet PiS - 27%, piektdien vēstīja Newsweek poļu izdevums.
Tik nopietns poļu vēlētāju atbalsts D. Tuskam ir saprotams, jo Polija bija vienīgā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, kas nepiedzīvoja recesiju, bet pērn tās ekonomika pieauga par 3,8%. Šogad Polijas ekonomisko izaugsmi lēš 4% apmērā, kas būtu visaugstākais rādītājs no ES septiņām lielākajām valstīm, raksta BBC.
Polijas valdības māku bez satricinājumiem izvest valsti cauri globālās ekonomikas vētrām jo īpaši novērtē uzņēmēji, kuriem nenācās veikt smagus optimizācijas pasākumus jeb ķerties pie darbinieku masveida atlaišanas. «No trim politiskajiem spēkiem, kas pēdējo desmit gadu laikā ir bijuši pie varas, tikai PO ir izrādījusies saprātīga, profesionāla un atbildīga tieši ekonomiskajos jautājumos,» uzskata Jaceks Padē, kura vadītais uzņēmums Topsil ražo silikona detaļas veļasmašīnām un citām mājsaimniecības ierīcēm un tiek uzskatīts par vienu no Polijas biznesa veiksmes stāstiem, jo spēj konkurēt ar Rietumu lielajiem uzņēmumiem.
Tomēr analītiķi apgalvo, ka valdības spēja veiksmīgi pārvarēt krīzi automātiski nenozīmē vēlētāju apmierinātību, jo poļi sevi nesalīdzina ar citām valstīm, bet skatās uz pašu paveikto un uzskata, ka «Polijas brīnumam» vajadzēja rezultēties lielākā labumā. «Daudzi jūt sarūgtinājumu, jo ir nepieciešams ilgāks laiks nekā četri gadi, lai izjustu sakārtotas ekonomikas labumus,» prāto žurnālists Tomašs Cvoiks sarunā ar Deutsche Welle.
Vēlas atriebību
Pēc četriem gadiem opozīcijā atgriezties pie varas vēlas bijušais Polijas premjers J. Kačiņskis, kas visu D. Tuska valdīšanas laiku ir kritizējis valdību par nespēju uzlabot vienkāršo cilvēku dzīves apstākļus.
Tomēr vairāk par visu J. Kačiņskis D. Tuskam pārmet par sava dvīņubrāļa - bijušā Polijas prezidenta Leha Kačiņska - bojāeju aviokatastrofā 2010. gadā Krievijas pilsētā Smoļenskā. L. Kačiņskis uzskata, ka Poliju satricinājusī katastrofa bija D. Tuska un Krievijas kopīgi inscenēta.
D. Tusks uzskata, ka viņa oponents pirmām kārtām vēlas atgriezties pie varas, lai atriebtos tiem, kurus viņš vaino mīļotā brāļa nāve, nevis lai risinātu valstij svarīgas problēmas.
Aptaujas liecina, ka vairāk nekā 10% vēlētāju atbalstu varētu iegūt nupat dibinātā bijušā PO biedra Januša Palikota partija, kas iestājas pret katoļu baznīcas lielo ietekmi Polijas politikā un atbalsta viendzimuma laulības, abortu aizliegumu atcelšanu un marihuānas legalizāciju.