Nepārvaramas varas jēdziens Civillikumā nav tieši izskaidrots. Tādēļ uz to var tikt attiecināti gan romiešu tiesību principi, gan UNIDROIT Starptautisko komerclīgumu principos ietvertais formulējums, gan Latvijai saistošā ANO 1980. gada 11. aprīļa Konvencija. Romiešu tiesībās ar nepārvaramu varu apzīmēja galvenokārt dabas stihijas, zemestrīces, ugunsgrēkus, plūdus, kā arī sociālas parādības, kuras līgumslēdzēji saviem spēkiem nevar pārvarēt. Savukārt no UNIDROIT 7.1.7. panta izriet, ka saistību neizpilde ir atvainojama, ja līdzējs pierāda, ka šādas saistību neizpildes cēlonis ir šķērslis, kas nepakļaujas šī līdzēja kontrolei, un to nevarēja saprātīgi paredzēt līguma noslēgšanas brīdī un ievērojot visu rūpību, līdzējs nevarēja novērst sekas, kas iestājas.
No iepriekš minētā izriet, ka nepārvaramas varas institūta koncepcija sastāv no četriem elementiem. Pirmkārt, notikums, no kura nav iespējams izvairīties un kura sekas nav iespējams pārvarēt. Otrkārt, saprātīga persona līguma noslēgšanas brīdī notikumu nevarēja paredzēt. Treškārt, notikums nav radies puses vai tās kontrolē esošās personas rīcības dēļ. Ceturtkārt, notikums saistību izpildi padara ne tikai apgrūtinošu, bet neiespējamu.
Nestabilā situācija Ukrainā sākās pagājušā gada 21. novembrī. Sekoja demonstrācijas, bruņotas sadursmes, valsts iestāžu darbības pārtraukumi, stratēģisku objektu bruņota pārņemšana Ukrainas Krimas Autonomajā Republikā. Publiski tiek paustas bažas par Krievijas jau notikušo vai iespējamo militāro iejaukšanos notikumos Ukrainā, kā arī atsevišķu teritoriju atdalīšanu no Ukrainas un pievienošanu Krievijai.
Vardarbīgie nemieri Ukrainā atzīstami par nepārvaramu varu, kas ļauj līdzējiem apturēt saistību izpildi līdz brīdim, kad izbeidzas nepārvaramas varas apstākļi. Līdzēji var prasīt līguma izbeigšanu un tiek atbrīvoti no zaudējumu atlīdzības, ja vien līdzējs nav uzņēmies atbildību par nejaušu risku. Acīmredzamas nepārvaramas varas gadījumā līdzējam rakstiski jāinformē otrs līdzējs, ka pienākuma izpilde tiks nokavēta nepārvaramas varas dēļ, vienlaicīgi informējot, kad izpilde varētu notikt. Ja starp līdzējiem izceļas strīds par to, bija vai nebija iestājusies nepārvaramā vara, tas izskatāms tiesā civilprocesa noteiktajā kārtībā.
Būtiski jebkurā gadījumā nodalīt, vai nepārvaramas varas apstākļi paši par sevi ietekmē līguma saistības izpildi, piemēram, vai nemieri pilsētā A ietekmē rūpnīcas darbību pilsētā B un vai preču piegādes maršruts caur pilsētu C, kurā ir nemieri, nav aizstājams ar ceļu caur pilsētu D, kurā valda miers un kārtība. Jāatceras, ka nepārvaramās varas apstākļu ietekme uz saistību izpildi jāpierāda tam kontrahentam (līgumslēdzēja pusei), kas uz to atsaucas, un ne visu saistību izpildi var traucēt nemieri kontrahenta mītnes valstī.
* zvērināts advokāts