Uzņēmums Microsoft Latvia un organizācija Riga TechGirls uzsākuši sadarbību ar mērķi veicināt tieši meiteņu interesi par tehnoloģijām un motivēt viņas izvēlēties karjeru IKT nozarē, kur līdz ar darbinieku trūkumu ir arī ārkārtīgi maza sieviešu pārstāvniecība. Šī iniciatīva sasaucas ar šīgada martā Microsoft uzsākto starptautisko kampaņu #MakeWhatsNext, kas motivē jaunietes iesaistīties IKT nozarē, dalīties ar savām idejām un patentēt savus izgudrojumus.
Iniciatīvas ietvaros 50 jaunietes vecumā no 13 līdz 18 gadiem pagājušajā nedēļā Rīgā tikās ar Latvijas un Eiropas sievietēm, kas guvušas izcilus panākumus tehnoloģiju nozarē, lai uzklausītu viņu pieredzes stāstus, uzzinātu, ko nozīmē karjera IKT, kā arī izmēģinātu spēkus programmēšanā. Pasākuma laikā ar savu pieredzi dalījās Microsoft Centrāleiropas un Austrumeiropas reģiona mazā un vidējā biznesa risinājumu un partneru attiecību vadītāja Marianna Rolinga, organizācijas Riga TechGirls līdzdibinātāja Alīna Karpeļceva, vietnes Infogr.am dizainere Alise Semjonova, IKT jaunuzņēmuma Sorry As A Service līdzīpašniece Sabīne Sipunova un RIX Technologies valdes locekle Eva Butāne.
Eurostat dati atklāj, ka tikai 18% IKT nozarē strādājošo Eiropā ir sievietes. Starp lietotņu izstrādātājiem sieviešu ir tikai 9%, bet starp IKT menedžeriem un IKT uzņēmējiem - 19%. Eiropas Komisija aprēķinājusi, ka 2020. gadā Eiropā varētu trūkt 900 000 kvalificētu IKT speciālistu, savukārt aktīvāka sieviešu darbība nozarē nozīmētu darbaspēka deficīta samazināšanos un palielinātu Eiropas reģiona iekšzemes kopproduktu par deviņiem miljardiem eiro. Savukārt Latvijas Ekonomikas ministrija prognozē, ka tuvākajā nākotnē Latvijā varētu pietrūkt 14 000 inženierzinātņu speciālistu. Tiesa gan, runājot par sieviešu izglītotību tehnoloģiju jomā, Latvijā ir nedaudz labāka situācija nekā Eiropā - no visiem IKT speciālistiem mūsu valstī 23,45% ir sievietes, kamēr Eiropā no katrām 1000 sievietēm bakalaura grādu ar IKT saistītā jomā ieguvušas 29, bet šajā sfērā pēc tam strādā tikai četras.
Savukārt otra pagājušajā nedēļā sāktā iniciatīva darbaspēka trūkuma problēmas risināšanai IKT nozarē pievēršas, nenošķirot dzimumus. IT uzņēmuma Accenture Latvijas filiāle, kas kopā ar partneriem jau īsteno projektu Start(IT), kura mērķis ir panākt, lai datoriku un programmēšanu mācītu ikvienam Latvijas skolēnam, nodibinājusi IT izglītības fondu. Fonds aicina sadarboties ikvienu, kas vēlas pārmaiņas pašreizējā IT izglītībā, un ir apņēmies popularizēt IKT nozari skolēnu vidū kā perspektīvu nākotnes profesiju, kā arī palielināt skolēnu skaitu, kas padziļināti apgūst programmēšanu.