Apspriežams viedoklis
NEPLP priekšsēdētājas vietniece Dace Ķezbere, kura atbild par Latvijas TV uzraudzību, Dienai atzina, ka ar juristiem vēl jānoskaidro nianses. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valžu locekļus izrauga atklāta konkursa kārtībā. Taču Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likums pieļauj iespēju valdes pilnvaras pagarināt. D. Ķezbere norāda, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē izskatītās Mediju politikas pamatnostādnes 2016.-2020. gadam paredz izveidot divas atsevišķas padomes - vienu kā regulatoru un otru sabiedrisko mediju uzraudzībai. Tādējādi var izveidoties situācija, ka jaunā padome saredz citu sabiedrisko mediju pārvaldes modeli un izsludina jaunu konkursu. «Ir daudz jautājumu. Divu nedēļu laikā jāsaprot stratēģiskie punkti, kā tālāk virzīties,» izteicās D. Ķezbere. Savukārt NEPLP priekšsēdētāja Aija Dulevska Dienai atzina, ka padome nav diskutējusi par LTV valdes termiņa pagarināšanu, un pieļāva, ka «tas ir viedoklis, kas, iespējams, apspriežams». Pašlaik NEPLP priekšsēdētāja uzskata, ka konkurss ir jārīko paredzētajā laikā. A. Dulevska arī norādīja, ka mediju politikas pamatdokumentu pieņemšana ir saistīta ar kopējiem politiskajiem procesiem valstī, kas norit gausi. Gan NEPLP, gan Kultūras ministrijai esot idejas, kā pārveidot NEPLP darbību, taču pašlaik jāgaida, kad izveidosies jaunā valdība, un tad jautājuma virzība varētu atsākties. «Liekas šaubīgi, vai paspēs līdz nākamā gada 2. februārim,» teica A. Dulevska, minot datumu, kad lielākajai daļai - četriem no pieciem NEPLP locekļiem - beidzas pilnvaras.
Nesen NEPLP sastāvā ar tiesas spriedumu atjaunotais NEPLP loceklis, bijušais priekšsēdētājs Ainārs Dimants, kurš savulaik atbalstīja esošās Latvijas TV valdes iecelšanu, Dienai rakstiski norādīja: «Tā kā padomes izvirzītie šīs valdes mērķi ir sasniegti un LTV no margināla stāvokļa ir atguvusies par spēcīgu, modernu un profesionālu vienīgo Latvijas nacionālo un sabiedrisko televīziju visās šim mediju tipam atbilstošajās izpausmēs, šāda attīstība jāturpina, tādēļ uzskatu, ka jāturpina darbs arī šai valdei. Tā ir sevi veiksmīgi apliecinājusi darbos.»
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (NA) uzskata, ka skaidrībai par iespējamo divu padomju izveidošanu jābūt līdz šā gada beigām, un sola savu iespēju robežās to sekmēt. Tomēr jau minētās Mediju politikas pamatnostādnes pieņem Ministru kabinets. I. Laizāne atgādināja, ka šis dokuments paredz arī sabiedrisko raidorganizāciju iziešanu no reklāmas tirgus, kas prasīs papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu. Tas, kā NEPLP organizē jaunas LTV valdes vēlēšanas, ir pašas padomes kompetencē, norādīja I. Laizāne.
Padomē arī diskutēts par Latvijas TV valdes iespējamo samazināšanu no trim uz diviem locekļiem, atsakoties no valdes locekļa finanšu jautājumos. Šādu soli varētu nākties spert, jo LTV budžetā nav plānota valdes locekļu algu paaugstināšana, bet tā jāveic saskaņā ar grozījumiem Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. D. Ķezbere šādu risinājumu atbalsta un piebilst, ka tas esot viņas personiskais viedoklis. A. Dulevskai šaubas raisa tas, ka divu cilvēku valdē priekšsēdētājam ir divas balsis un otrs valdes loceklis faktiski nevar panākt savu priekšlikumu īstenošanu. Vaicāta, vai likumā noteiktā algu paaugstināšana neietekmēs arī Latvijas Radio valdes locekļu skaitu, A. Dulevska atzina, ka par to vēl nav runāts, jo likums tikko ir stājies spēkā.
LTV darbības gada izvērtējumu NEPLP plāno februārī, kad būs zināms, kā pabeigts iepriekšējais gads, jo LTV pārskats jāiesniedz līdz 20. janvārim. Vēl viens jautājums Latvijas TV valdes darbības izvērtējuma kontekstā ir situācija pagājušajā gadā, kad Latvijas TV izdevumi pārsniedza ieņēmumus par aptuveni 3,5 miljoniem eiro. D. Ķezbere Dienai atgādināja, ka LTV valde ir darbojusies NEPLP apstiprināta budžeta ietvaros. Neoficiāli izskanējis, ka šogad LTV nāksies atteikties no vairākiem raidījumiem. Šīs nedēļas beigās LTV iesniegs NEPLP šā gada budžetu, kura pirmā puse būs izstrādāta detalizēti. Otrā pusgada budžeta plānu izskatīt un apstiprināt plānots jūnija beigās.