Tāpēc svarīgi pirms darba intervijas sagatavoties gan mentāli, gan faktoloģiski. Uztraukums ir normāla parādība, ko sapratīs ikviens darba devējs, tomēr viņš nesapratīs, ja darba meklētājs nespēs atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem, kas saistīti ar konkrētā uzņēmuma mērķiem un galvenajiem attīstības virzieniem. Darba meklētājam ieteicams pirms darba intervijas izpētīt arī uzņēmuma aktivitātes sociālajos tīklos, jo pēc tām var spriest par to, kāda komunikācija un atmosfēra valda uzņēmumā.
Darba devēja sapnis ir vienkāršs - lai darbinieki viņu saprastu no pusvārda un gariem paskaidrojumiem nevajadzētu tērēt nozīmīgu daļu sava dārgā laika. Instrukcijas vai paraugi, kas iedoti jaunam darbiniekam, ir ņemami vērā, lai vadītājam otrreiz nav jāpārstāsta jau pirms tam uzrakstītais. Tādā veidā darba devējs var vairāk laika veltīt svarīgām lietām - uzņēmuma turpmākajai attīstībai, kurā nozīmīga loma ir ikviena darbinieka kompetencei.
Darba meklētājam ir svarīgi darba intervijā apliecināt, ka viņš ir nopietni noskaņots cilvēks, kurš būtu gatavs ieguldīt darba procesā prasmes, iemaņas, talantus un savu laiku. Vienmēr lielāka uzticēšanās ir darbiniekiem, kuru personība vērsta uz komandas darbu un nepārtrauktu attīstību.
Katru dienu darbavietās ir lielākas vai mazākas krīzes situācijas, tāpēc darba meklētājam ir svarīgi apliecināt, ka viņš ir mentāli gatavs jebkurai situācijai. Darba meklētājam vēlams sarunā uzsvērt, ka krīzes situācijās viņš neceļ paniku, bet ir gatavs kooperēties problēmas risinājuma atrašanā. Ieteicams radīt iespaidu, ka viņš necentīsies vienmēr apstrīdēt vadītāja kompetenci, tādā veidā graujot tā autoritāti kolektīva acīs. Noteikti vērts uzsvērt, ka darba meklētājs tendēts uz komandas, nevis individuālo darbu. Jāatceras, ka daudzos uzņēmumos cieņā ir viedoklis: «Komandas panākumi ir arī tavi panākumi!»
Kļūdīties ir cilvēcīgi, to saprot ikviens. Svarīgāk ir tas, kā cilvēks reaģē pēc tam, kad kļūdījies, vai spēj pieņemt faktu, ka ir kļūdījies, neslēpties citiem aiz muguras un uzņemties pilnu atbildību. Darba meklētājam ieteicams radīt iespaidu, ka viņš ir gatavs ieguldīt laiku un enerģiju savu kļūdu izlabošanā, nevis vainīgo meklēšanā.
Neviens nevar pieprasīt darbiniekam zvērēt mūžīgu uzticību vienai kompānijai, taču lojalitāte laika posmā, kamēr cilvēks strādā uzņēmumā, neatkarīgi no tā, vai tas ir gads vai desmit, ir ļoti būtiska. Izrādīto lojalitāti novērtēs ikviens darba devējs!
Jāatceras arī, ka, neskatoties uz to, kāds ir iekšējais noskaņojums, patiess smaids, ko cilvēks velta sarunas biedram, var uzreiz nojaukt pirmo komunikācijas barjeru, mazināt stresu un saspīlējumu, tostarp veicināt savstarpējo saprašanos. Smaids rada komforta sajūtu gan runātājam, gan sarunu biedram un liecina, ka cilvēks viegli iekļausies kolektīvā.
Pastāvīgs acu kontakts sarunas laikā ne vien apliecina ieinteresētību pret runātāju, bet arī cieņas un uzmanības izrādīšanu. Gan darba meklētājam, gan darba devējam ir patīkami redzēt, ka sarunu biedrs izrāda cieņu.
*Speciālistu darba portāla Cvmarket.lv pārstāve