Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Vēsturiska vēlēšanu uzvara Mjanmas opozīcijai

Nobela Miera prēmijas laureātes Aunas Sanas Su Či vadītā opozīcijas partija guvusi uzvaru svētdien notikušajās Mjanmas parlamenta vēlēšanās, kas nodēvētas par pirmo brīvo un godīgo balsojumu šajā Dienvidaustrumāzijas valstī 25 gadu laikā, neraugoties uz to, ka daudziem bija liegts tajās piedalīties. Līdz šim valdošais militāristu atbalstītais politiskais spēks atzinis sakāvi.

Salīdzinoši demokrātiskās vēlēšanas un opozīcijas panākumi tajās gan nenozīmē, ka Mjanmā gaidāmas straujas politiskās izmaiņas, jo arī turpmāk milzīga ietekme būs militāristiem, kuri nabadzīgo un ārkārtīgi sašķelto valsti pārvaldīja pusgadsimtu.

Daudziem neļāva balsot

Mjanmas parlamenta vēlēšanu galīgie rezultāti būs zināmi tikai pēc dažām dienām, bet sākotnējie rezultāti liecina, ka pārliecinoši triumfējusi Aunas Sanas Su Či vadītā partija Nacionālā demokrātijas līga (NLD), kas savulaik ilgus gadus bija aizliegta. NLD pārstāvji paredz, ka lielākais opozīcijas spēks iegūs vairāk nekā 70% no deputātu vietām, kuru likteni izšķīra vēlētāju balsojums.

Mjanmas parlamenta augšpalātā un apakšpalātā kopā ir 664 deputātu vietas, bet saskaņā ar valsts konstitūciju ceturtā daļa jeb 166 mandāti automātiski pienākas militāristiem. Tādēļ NLD nepieciešams iegūt vismaz divas trešdaļas jeb 67% no atlikušajiem 498 mandātiem, lai iegūtu absolūto vairākumu un veidotu pirmo demokrātiski vēlēto valdību kopš 1962. gada, kad Mjanmā notika militārais apvērsums.

«Jūs droši vien apzināties vēlēšanu iznākumu,» Auna Sana Su Či sacīja NLD atbalstītājiem, kas pirmdienas rītā bija sapulcējušies pie partijas biroja galvaspilsētā Jangonā, tomēr aicināja sanākušos būt pacietīgiem un sagaidīt galīgos balsojuma rezultātus. NLD pārstāvji mudināja kopš 2010. gad pie varas esošo Vienoto solidaritātes un attīstības partiju (USDR) atzīt vēlēšanu iznākumu, «pat ja viņiem tas nepatīk», vēsta ziņu aģentūra Reuters.

Daudziem par pārsteigumu armijas atbalstītā USDR, kuras dibinātājs ir Mjanmas pašreizējais prezidents Teins Seins, to arī izdarīja. «Mēs zaudējām,» paziņoja partijas priekšsēdētājs Thejs U, kurš esot zaudējis arī savu krēslu parlamentā. «Mums ir jātiek skaidrībā, kāpēc mēs zaudējām. Vienlaikus mēs atzīstam rezultātus bez jebkādiem iebildumiem.»

Starptautiskie novērotāji apgalvo, ka vēlēšanas kopumā aizritējušas veiksmīgi, lai gan daudzviet reģistrēti nopietni pārkāpumi. Cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka simtiem tūkstošu Mjanmas iedzīvotāju, tostarp islāmticīgajai minoritātei rohindžām, bija liegta iespēja piedalīties vēlēšanās. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs šīs vēlēšanas slavējis kā vēl vienu soli pretī demokrātijai, bet norādīja, ka balsojuma norise bijusi tālu no nevainojamas.

Par prezidenti nekļūt

Arī pēdējās demokrātiskajās vēlēšanās Mjanmā 1990. gadā pārliecinošu uzvaru svinēja NLD, neraugoties uz to, ka Auna Sana Su Či atradās mājas arestā (laikposmā no 1989. līdz 2010. gadam viņa ieslodzījumā atradās kopumā 15 gadu). Toreiz valdošā militārā hunta ignorēja vēlēšanu iznākumu.

Kopš 2010. gada Mjanmu formāli vada civilā valdība (to gan veido pārsvarā atvaļinātas militārpersonas). Tajā pašā laikā parlamentā vieta ir garantēta nevēlētiem bruņoto spēku pārstāvjiem, bet par valstī ietekmīgāko cilvēku tiek uzskatīts bruņoto spēku vadītājs ģenerālis Mins Aun Hlans, kurš solījis respektēt vēlēšanu iznākumu.

Analītiķi norāda, ka pat gadījumā, ja NLD patiešām varēs veidot nākamo valdību, nav skaidrs, kā Auna Sana Su Či spēs sastrādāties ar saviem vēsturiskajiem ienaidniekiem militāristiem, kuri arī turpmāk kontrolēs vairākas ietekmīgas ministrijas, tostarp Iekšlietu un Aizsardzības ministriju. NLD vairākums parlamentā arī neļaus Mjanmas populārākajai politiķei kļūt par prezidenti, jo pašreizējā konstitūcija liedz ieņemt amatu personai, kuras laulātais draugs vai bērni ir ārvalsts pilsoņi. Aunas Sanas Su Či mirušais vīrs bija, bet viņas abi dēli ir Lielbritānijas pilsoņi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bruklinas tilta skarbā cena

Pirms 155 gadiem Ņujorkā sāka būvēt tolaik pasaulē lielāko vanšu tiltu, kas savieno Īstriveras krastos esošās apkaimes – Manhetenu un Bruklinu. Tilta celtniecība ievilkās vairāk nekā 13 gadu garumā un...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?