Pērn augustā, svinīgi atklājot pirmo ar bezvadu internetu aprīkoto va/s Pasažieru vilciens reisu uz Dubultiem, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Artis Birkmanis solīja, ka jau šogad Latvijā kursēs vismaz 70 vilcienu ar šādu bezmaksas ekstru. Tomēr labie nodomi izgāzušies - interneta pieslēgums ir tikai uz rokas pirkstiem saskaitāmos dīzeļvilcienu komforta vagonos, turklāt - par papildu maksu. Kopumā solīto 70 vilcienu sastāvu vietā ar Wi-Fi aprīkoti tikai 11 vagoni, Dienai atklāj PV pārstāve Ieva Miežubrāle. Tas nozīmē, ka pasažierim, kurš brauciena laikā vēlas izmantot bezvadu internetu, vai nu, stāvot uz perona, jāpamana, uz kura vagona loga ir Wi-Fi pieejamību apliecinošā uzlīme, vai arī pēc iekāpšanas uz labu laimi jāiziet cauri visam vilciena sastāvam, meklējot signālu. Turklāt iespējamība, ka konkrētais vilciens būs aprīkots ar bezvadu internetu, ir ļoti maza un vairumam PV klientu, kuri brauciena laikā darba, mācību vai izklaides vajadzībām vēlas sērfot globālajā tīmeklī, to - kā ierasts - nākas darīt uz pašu rēķina.
Tagad PV pārstāvji sola vilcienus aprīkot līdz nākamā gada sākumam, taču iepriekšējo plānu neizdošanās iemeslus neatklāj. Arī SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT), kuru PV «pēc vairāku mēnešu rūpīgiem testiem un pārbaudēm» pērnā gada sākumā izvēlējās no četriem pretendentiem sarunu procedūrā par bezvadu interneta ierīkošanu vilcienos, no situācijas norobežojas. Jautājums, kāpēc solītie 70 vilcieni tā arī netika aprīkoti ar bezvadu internetu, esot jāuzdod PV, jo LMT nodrošinot visu nepieciešamo infrastruktūru, ko paredz abu pušu sadarbības līgums. LMT pārstāve Elīna Lidere arī sīkāk nepaskaidro, kāpēc bezvadu interneta signāls dīzeļvilciena Valga-Rīga komforta vagonā ir nestabils un mēdz pazust, tā vietā norādot, ka 3G internets pieejams 99% valsts teritorijas.
Latvijai daļēji piederošā uzņēmuma prezidents Juris Binde augustā kopā ar PV valdes priekšsēdētāju A. Birkmani un Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieku Dinu Merirandu, svinīgi pozējot preses fotogrāfiem pie pirmā bezvadu tīklam pieslēgtā vilciena, pauda gandarījumu, sakot, ka iespēja pirmajiem pasažieru vilcienos nodrošināt mobilo internetu esot apliecinājums LMT stabilajai attīstībai un kvalitatīvajam piedāvājumam. Taču neilgi pēc vilciena izkustēšanās no vietas atklājās ķibeles - Wi-Fi pieslēgums bija nestabils, ko LMT darbinieki skaidroja ar maršrutētāja jeb rūtera problēmām.
Jāpiebilst, ka pirmā elektrovilciena sastāva aprīkošana ar bezvadu interneta tehnoloģijām PV izmaksāja 50 tūkstošu eiro, bet kopējā PV un LMT līguma summa gan publiski izpausta netika. PV bezvadu internetu bija plānojis nodrošināt 180 vagonos, šo projektu pamatojot ar pasažieru aptaujas rezultātiem, kurā vēlmi pēc bezvadu interneta pieslēguma vilcienos apliecināja 40% respondentu.