Dace saka - visdrīzāk «labās zāles», kas Latvijā nebija pieejamas, bija oriģinālmedikaments, nevis kopija - ģenēriskās zāles. Patentbrīvie jeb ģenēriskie medikamenti ir oriģinālo medikamentu ekvivalenti, kurus sāk ražot, kad oriģinālmedikamentam beidzies patenta laiks. Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāvis Toms Noviks saka - apgalvojumam, ka no ģenēriskajām zālēm ir vairāk blakusparādību nekā no oriģinālmedikamentiem, nebūtu pamata.
«Patenbrīvie medikamenti satur to pašu aktīvo vielu tādā pašā devā vai koncentrācijā kā atbilstošie oriģinālpreparāti,» skaidro ZVA pārstāvis. Konkrētas slimības ārstēšanai izmanto vienādu oriģinālā un patentbrīvā medikamenta devu, abiem līdzekļiem ir vienādas indikācijas un līdzvērtīga terapeitiskā efektivitāte un drošums. T. Noviks arī saka - turklāt blaknes ir abu grupu medikamentiem, tās atkarīgas no dažādiem faktoriem, tādēļ apgalvot, ka no vienas medikamentu grupas ir vairāk blakņu nekā no otras, nevērtējot konkrēto gadījumu, ir maldīgi.
Veselības ministrija pirms dažiem gadiem sūdzējās, ka Latvijā mediķi maz ziņo par zāļu blakusparādībām, tāpēc tagad, ieviešot jaunu kārtību - pirmreizējiem pacientiem jāizsniedz lētākās zāles, ZVA jo īpaši aicina ziņot par blakusparādībām.
Pēc pēdējā veiktā pētījuma datiem Latvijā 2004. gadā saņēma 54 ziņojumus gadā uz miljonu iedzīvotāju, un tas bija viens no zemākajiem rezultātiem Eiropā, tiesa, 2010. gadā un pērn mediķi piecas sešas reizes biežāk ziņojuši par novērotām zāļu blaknēm.