Jautājums var kļūt aktuālāks tāpēc, ka arī nākamajos gados bēdīgās pasaules ekonomiskās situācijas dēļ nevarēsim cerēt uz to, ka centrālo banku monetārā politika būs labvēlīga tam, lai procentu likmes saglabātos zemas. Tas rada apstākļus, lai lēti aizņemtos, taču vienlaikus cieš tie, kuri naudu vēlas uzkrāt, un, ja ar saviem uzkrājumiem grib pelnīt, tad ir jārēķinās ar to, ka investīciju risks pieaugs. Tomēr, kā liecina atsevišķu finanšu tirgus speciālistu stāstītais Dienai, divciparu procentu izteiksmē mērāma finanšu atdeve nav nekāds retums arī šogad. Tiesa gan, šajā ziņā vairāk jārēķinās ar ieguldījumiem globālajos finanšu tirgos, kas "tīri tehniski" ir pa spēkam arī Latvijas iedzīvotājiem, izmantojot banku vai brokersabiedrību pakalpojumus. Tādējādi pilnīgi nav jāuztraucas par ieguldījumu iespējām, bet gan to, tieši kur investēt naudu.
Drošības pasākumi
Eksperti arī iesaka finanšu tirgus ieguldījumos neizmantot to naudu, kas šobrīd it kā ir "brīva", taču jau tuvākajā nākotnē to paredzēts izmantot kādiem konkrētiem mērķiem. Tas tāpēc, ka nereti tirgus piedzīvo krasas svārstības un neveiksmes gadījumā pozīciju var nākties slēgt ar zaudējumiem, kurus tā arī var neatgūt. Tas pats tiek ieteikts attiecībā uz naudu, kura iegūta aizņēmuma ceļā, jo neveiksmes gadījumā ieguldītājs ne vien var piedzīvot zaudējumus, bet vēl palikt arī parādā. Sevišķi to esot vērts "likt aiz auss" finansiāli ietilpīgu investīciju gadījumā un atcerēties, ka dzīvokļa ieķīlāšana, lai nopirktu, piemēram, kriptovalūtu, var beigties ar finansiālu krahu.
Tas pats var notikt, paļaujoties uz lielu investīciju atdevi, kas pēdējā laikā nereti tiek piedāvāta, saņemot telefona zvanu, kur sarunu partneris piedāvā augstu investīciju atdevi, par ko citi it kā nezina vai arī kura ir saistīta ar ieguldījumiem sarežģītos finanšu instrumentos. Ja šāda ieguldījumu iespēja ir legāla, tad pēc tādas var droši vērsties komercbankas vērtspapīru nodaļā. Ja vien kāda legāla finanšu aktīva vērtība uzrāda strauju augšupeju, arī bankas finanšu tirgus ekspertiem to noteikti vajadzētu zināt. Drīzāk jāuzmanās tad, ja kāds, izmantojot sociālos tīklus vai piezvanot pa telefonu, cenšas piedāvāt kaut ko "unikālu", par ko citiem it kā neesot zināms. Tāpat, uzticot kādam naudu, ir vērts aplūkot, vai šim finanšu tirgus starpniekam ir Latvijas vai kāda citu valstu finanšu tirgus regulatora izsniegta licence.
Tirgus favorīti
Lai noskaidrotu, kāda šogad ir bijusi finanšu tirgus virzība, Diena ekspertiem jautāja, kuros ieguldījumu segmentos finanšu instrumentu cenas šogad piedzīvojušas vairāk nekā 20% vērtu cenu pieaugumu. Ņemot vērā, ka pasaules ekonomikas izaugsmes tempi ievērojami sarukuši, līdz ar to mazinās korporatīvās peļņas pieauguma iespējas, atbilde var šķist nedaudz pārsteidzoša, jo minēto kritēriju ir izpildījuši akciju tirgi. Protams, nav nekāds retums, ka atsevišķu uzņēmumu akcijas piedzīvo simtiem procentu vērtu izaugsmi arī brīžos, kad ekonomikai klājas slikti, taču šajā gadījumā runa ir par lielo biržu vadošajiem indeksiem, kuros iekļautās akcijas piedzīvojušas visai iespaidīgu izaugsmi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 7. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
Mārcis Ap.