Baltijas valstīm joprojām palicis padomju laiku savulaik uzspiestais zīmogs. Kā jūs raksturotu Baltijas jaunuzņēmumu izaugsmes potenciālu?
Reiz kāds investors brīdināja – ja investējat Baltijas uzņēmumos, pārliecinieties, ka uzņēmuma komandā ir kāds cilvēks no Zviedrijas, Dānijas, Norvēģijas vai Somijas, būtībā – no Ziemeļvalstīm, jo šie cilvēki ir labāki savu uzņēmumu produkcijas pārdevēji. Baltijas uzņēmumu produktu kvalitāte ir ļoti augsta, bet Baltijas uzņēmumu pārstāvjiem nav tādu pārdošanas talantu, kādi ir Ziemeļvalstu pārstāvjiem. Taču kopumā Baltijas jaunuzņēmumu komandas ir talantīgas.
Bieži runājat, ka nepieciešams izrauties no savas komforta zonas, lai dzīvē kaut ko panāktu. Kuras ir tās komforta jomas, no kurām cilvēkiem visgrūtāk atteikties?
Pamatā šī komforta zona ir stabils, ierasts darbs. Kad jaunietis pēc augstskolas sāk strādāt, laika gaitā viņam tiek nodrošināta stabila alga, var būt dažādi bonusi, piemēram, darba automašīna, prēmijas. Uzņēmums par savu lojālo, profesionālo darbinieku rūpējas, un tā ir darbinieka komforta zona. Pirmos desmit manas karjeras gadus esmu bijis darba ņēmējs uzņēmumā, savukārt pēdējos 20 gadus esmu pats būvējis uzņēmumus.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena piektdienas, 5. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
dx
zvirbulēns