Nesen uzsvērāt, ka pienācis ''vēsturisks brīdis gan Andrejsalai, gan Rīgai. Andrejsala Riga Port City attīstības projekta ietvaros tiek pilnībā atslēgta no Latvijas dzelzceļa infrastruktūras, un turpmāk dzelzceļa sastāvi šeit vairs nekursēs''. Tātad Andrejsalā sākas jauns laikmets?
Tā var teikt. Atskatoties vēsturē, jāuzsver, ka 1901. gada dokumentos redzams – Andrejsalā jau ir bijis dzelzceļš. Bija izveidoti divi sliežu ceļi līdz graudu elevatoram, kas tajā laikā jau bija sācis darbu. 1905. gadā Andrejsalas krasta dzelzceļa sliede tika savienota ar Rīgas–Pleskavas dzelzceļa maģistrāli. Var uzskatīt, ka faktiski tajā brīdī Andrejsala tika pievienota lielajai dzelzceļa sistēmai. 1907. gadā oficiāli tika pasludināts, ka tiek atklāta Rīgas Krasta stacija. Jāuzsver, ka Rīgas Krasta stacija – tas ir juridisks veidojums, bet sliedes un Rīgas Krasta stacijas ēka pastāvēja jau pirms 1907. gada. Pagājušajā nedēļā bija ļoti vēsturisks brīdis tādā ziņā, ka sliede, kas 1905. gadā tika savienota ar Pleskavas ceļu un ar pārējo lielo dzelzceļa sistēmu, tika izjaukta un atvienota nost no visas dzelzceļa sistēmas. Tā rezultātā Krasta stacijā vairs nevar iebraukt vilcieni, un stacija faktiski ir beigusi pildīt to savu misiju, kas ietver vilciena sastāvu pieņemšanu, šķirošanu, tukšo sastāvu nosūtīšanu un citas funkcijas. Te jāpaskaidro, ka stacijas ēka atrodas Andrejostas ielā 27, bet jēdziens Rīgas Krasta stacija ir juridiski plašāks, respektīvi, Krasta stacija ir arī dzelzceļa sliežu komplekss. Patlaban ir arī sākta sliežu demontāžas projekta izstrāde, lai, šīs sliedes demontējot, varētu atbrīvot vietu pilsētvides attīstībai. Sākotnējie lēmumi tika pieņemti jau XXI gadsimta sākumā, bet bija nepieciešami daudzi gadi, lai mēs nonāktu līdz šim vēsturiskajam brīdim – dzelzceļa sliežu darbības apturēšanai.
Kas notiks ar sliedēm pēc demontāžas?
Andrejsalā sliedes ir dažāda izmēra un dažāda vecuma, tādēļ ir jāveic sašķirošanas darbs. Šobrīd tiek racionāli izvērtēts, vai šīs sliedes var izmantot atkārtoti, lietotas sliedes neiederas maģistrālajos ceļos, taču var būt, ka tās ir iespējams izmantot dažādiem pievadceļiem un iekšējiem sliežu tīkliem. Vienu vai divas sliedes mēs plānojam saglabāt Andrejsalā kā laikmeta liecību un plānojam iestrādāt tajā vidē, kāda nākotnē Andrejsalā tiks izveidota.
Kāds liktenis gaida Krasta stacijas ēku?
Krasta stacijas darbības mūžs ir ildzis no brīža, kad Andrejsalā sāka kraut kravas, līdz brīdim, kad Andrejsalā beidza kraut kravas, un līdz ar to Krasta stacija savu lomu ir izpildījusi. Taču stacijas ēka ir ļoti vērtīga vēstures liecība, un ir liels prieks, ka šī ēka ir saglabājusies līdz mūsdienām. Mēs esam noslēguši līgumu ar arhitektu par skiču projekta izstrādāšanu, un jau pāris nedēļu norit darbs. Arhitektam ir dots uzdevums ēku detalizēti izmērīt un rezultātus salīdzināt ar tiem būvnormatīviem, kādi ir dažādu kategoriju telpām. Jāatrod arī risinājums tam, kā vislabāk izmantot tā dēvēto lielo stacijas koridoru, kas atrodas ēkā pa vidu. Par ēkas pielietojumu tiek apsvērti vairāki varianti – viens no tiem paredz, ka ēka ir daļēji publiski apmeklējama, lai cilvēki varētu gūt priekšstatu, kādā mērogā ir bijis stacijas koridors un kādas interjera detaļas ir bijušas vēsturiskajā stacijas ēkā –, taču galīgais lēmums par šīs ēkas izmantojumu vēl nav pieņemts. Tas tiks pieņemts, balstoties uz arhitekta secinājumiem. Šobrīd aktuālais process ir gatavošanās ēkas rekonstrukcijai.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 3. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!