Patentu valdes (PV) direktors Sandris Laganovskis, atbildot uz Dienas jautājumu, kas būtu vajadzīgs, lai Latvijā būtu vairāk tādu izgudrojumu, kas gan tiktu patentēti, gan būtu praktiski pielietojami un finansiāli ienesīgi, norāda: "Vajadzīga spēcīga ražošana un stipri uzņēmumi. Jo inovatīvāka Latvijā kļūs ražošana un uzņēmējdarbība kopumā, jo vairāk būs jaunu izgudrojumu. Jo vairāk mēs savā valstī stiprināsim biznesa vidi un uzņēmumus, jo biežāk redzēsim, ka uzņēmumi ir ieinteresēti dažādu izgudrojumu atbalstīšanā un izmanto intelektuālā īpašuma tiesības. Šie aspekti iet roku rokā."
PV direktors uzsver, ka patentu jomā situācija Latvijā, Lietuvā un Igaunijā ir ļoti līdzīga: "Nacionālā mēroga patentu skaita ziņā dominē Lietuva, bet tas saistīts ar to, ka Lietuvā vienkārši ir vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā vai Igaunijā."
Diena jau rakstīja, ka, pēc Laganovska teiktā, "Latvijā ik gadu ir aptuveni 100–120 pieteikumu nacionāla mēroga patentiem» un «aptuveni 50% patentu tiek piešķirti universitātēm".
Latvijas un Eiropas patenti
Latvijas Universitātes (LU) "intelektuālā īpašuma portfeli veido 24 spēkā esoši Latvijas patenti un astoņi spēkā esoši Eiropas patenti (EP). Pieteikumu stadijā ir trīs EP pieteikumi un viens PCT jeb starptautiskais patenta pieteikums. LU ir arī daži patenti, kuros tā ir līdzīpašniece, piemēram, kopīgi patenti ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), Elektronikas un datorzinātņu institūtu un ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu," Dienai stāsta LU Komunikācijas un inovāciju departamenta pārstāve Aija Pakalna.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 29. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!