Liela daļa kriptovalūtu tiek iegūtas, izmantojot datorus, lai tās "raktu", proti, tiek veiktas sarežģītas matemātiskas darbības, kuru izpildes rezultātā tad var iegūt kriptovalūtu. Bitcoin un arī vairāku citu digitālo valūtu algoritmā ir iestrādāts, ka šīs darbības ar laiku kļūst arvien sarežģītākas un resursu ietilpīgākas. Ja pašos pirmsākumos Bitcoin varēja rakt, izmantojot mājas datoru – pietika atstāt to ieslēgtu pa nakti, tad tagad ar valūtas ieguvi nodarbojas veseli uzņēmumi, tā sauktās kriptovalūtas fermas. Šim uzdevumam tiek iepirktas speciālas, ļoti jaudīgas iekārtas, kuru viena no galvenajām sastāvdaļām ir grafiskā karte. Rakšanu var veikt ar parastajiem datoru procesoriem, taču tas šobrīd nu jau ir neefektīvs process.
"Videokartēs ir savs īpašais, iebūvētais grafiskais procesors (GPU). Kodolu skaits šāda veida procesoros ir vairāki tūkstoši," skaidrojot, kāpēc tieši videokartes ir ieinteresējušas "racējus", teic TestDevLab vecākais kvalitātes inženieris Deniss Ločmelis. "Tehniskie guru ir pielāgojuši rakšanas procesa programmas tam, lai tās strādātu tieši ar GPU, un tas nodrošina ļoti iespaidīgu rezultāta pieaugumu, salīdzinot ar CPU (datoru centrālo procesoru – red.) rakšanu. Papildu ieguvums ir arī fakts, ka viena datora sistēmā var salikt vairākas videokartes, kas var strādāt sinhroni pie viena uzdevuma izpildes. Tā var tikt sasniegta pat vairāku miljonu procesoru kodolu jauda," norāda eksperts. Tieši šīs potenciālās jaudas dēļ kriptvolūtu drudzis nu ir panācis, ka vidējās un augstākās veiktspējas grafiskās kartes dažviet ir dubultojušas cenu, piemēram, augstās klases Nvidia GeForce GTX 1070 no apmēram 400 ASV dolāru (~ 326 eiro) cenas ASV šogad ir sasniegusi 800 ASV dolāru cenu. Daudzviet šīs datora komponentes nu ir kļuvušas par deficīta preci.
Kopējā situācija izraisījusi patērētāju neapmierinātību, un savu neapmierinātību videospēļu lietotāji nav kavējušies paust gan tiešsaistes forumos, kritizējot racējus, pārdevējus un ražotājus, gan adresējot tieši izstrādātājiem.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 14. februāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
>:-)
Idiotisms
PONZItrons