Interesi par darījumu tūrisma attīstību Latvijā ir sekmējuši vairāki faktori. Pirmkārt, klimats, kura ietekmē atpūtas ceļojumu sezona mūsu valstī ilgst vien dažus mēnešus, savukārt darījumu tūrisma pasākumi var notikt visu gadu – arī februārī vai novembrī, kad laika apstākļi atpūtas ceļojumiem ir visai nepiemēroti. Otrkārt, finansiālie apsvērumi – Ekonomikas ministrijas aprēķini jau iepriekš ir parādījuši, ka darījumu tūristi, ierodoties Latvijā, te iztērē aptuveni četras, piecas reizes vairāk nekā citi tūristi, piemēram, atpūtnieki. Treškārt, pēdējos gados tūrisma jomā valda tendence apvienot darījumu braucienus, piemēram, ar kultūras tūrismu. "Darījumu tūrisma attīstība ir viena no šā gada darba prioritātēm," sarunā ar Dienu šā gada janvārī uzsvēra arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava.
Taču jau pavasarī Covid-19 pandēmija uz vairākiem mēnešiem pilnībā paralizēja visu ceļošanas un pasākumu rīkošanas industriju gan Latvijā, gan daudzās citās valstīs. Tagad, augustā, Diena par situāciju darījumu tūrismā iztaujāja vairāku Latvijas pilsētu tūrisma jomas ekspertes.
Jūrmalā augusts ir darbīgs mēnesis
Pašreiz Latvijā pastāvošie Covid-19 izplatības risku ierobežojumi "neaizliedz rīkot darījumu tūrisma pasākumus, un to norise ir atsākusies. Visi pasākumi Jūrmalā tiek organizēti, ievērojot pastāvošos ierobežojumus. Pārsvarā tie ir pasākumi ar nelielu dalībnieku skaitu (25–50 personas) no Latvijas vai abām pārējām Baltijas valstīm. Pasākumu šā gada jūnijā un jūlijā nav bijis daudz, taču jau pats fakts, ka šādi pasākumi vispār tika sarīkoti, norāda uz to, ka nav iespējams visus darījumu tūrisma pasākumus organizēt tikai attālināti. Diskusijas, komandas saliedēšanās pasākumus un starptautiskas konferences nevar pilnībā aizstāt ar digitālajiem risinājumiem," šīs vasaras tendences ieskicē Jūrmalas pilsētas domes Tūrisma un uzņēmējdarbības attīstības nodaļas vadītāja vietnieka pienākumu izpildītāja Ieva Kreile.
"Jūrmalas lielākās viesnīcas, kurās notiek vismaz 90% no Jūrmalā organizētajiem semināriem un konferencēm, saņem pieprasījumus pasākumiem rudenim gan no Latvijas, gan no abu pārējo Baltijas valstu uzņēmumiem, taču jāuzsver arī, ka rezervācijas tiek veiktas ļoti piesardzīgi. Turklāt saskaņā ar viesnīcu sniegto informāciju rezervācijas notiek pēdējā brīdī – īsi pirms plānotajiem pasākumiem. Šobrīd uz septembri un oktobri ir tikai dažas rezervācijas, bieži vien 20–50 personām, bet ir arī pasākumi ar dalībnieku skaitu ap 100. Pasākumiem līdz 300 un vairāk personām pieprasījumu līdz gada beigām praktiski nav. Lielākie no marta un aprīļa uz septembri un oktobri pārceltie pasākumi tiek atcelti vai pārcelti uz nākamo gadu. Mazāka mēroga pasākumi tiek rīkoti, taču Covid-19 saslimstības rādītāji ļoti ietekmē uzņēmēju lēmumus. Gan valstu iekļaušanai Slimību profilakses un kontroles centra veidotajā valstu sarkanajā sarakstā, gan Covid-19 inficēto skaita palielinājumam attiecīgajās valstīs, piemēram, Vācijā un Lietuvā, seko rezervāciju anulēšana," situāciju raksturo Kreile.
Viņa arī uzsver, ka "augustā Jūrmalā ir aktīva tūrisma sezona. Pludmalē un citur pilsētā uzturas viesi no dažādām valstīm. Kafejnīcu un restorānu āra terasēs brīvdienās ir grūti atrast brīvus galdiņus. Notiek arī daži semināri un konferences, kā arī nelielas cilvēku grupas rīko kolektīva saliedēšanās pasākumus."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 31. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!